Egy év leforgása alatt nagyobb összeggel nőtt a legtehetősebb vállalkozók jövedelme, mint a listán ötödik Demján Sándor összvagyona – derül ki a Napi Gazdaság toplistájából. Itt a válság vége?
Háromszázmillió forinttal több pénzzel lehetett csak bekerülni a száz leggazdagabb magyar közé, mint az előző évben. Az utolsó helyhez 5,3 milliárd forintos vagyonra volt szükség, ám ez az utolsó hely sokak számára irigylésre méltó. Nem csak tartja pozícióját, de egy év leforgása alatt meg is erősítette anyagi helyzetét Magyarország tíz legtehetősebbje –derül ki a kiadványból.
Bankár az élen
Az élen immár negyedik éve Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója áll. A 61 éves bankár vagyona 135 milliárdról 150 milliárdra duzzadt. Második helyen a vegyiparban és az élelmiszeriparban egyaránt érdekelt Bige László végzett. A Kolozsvári Egyetemen gyógyszervegyészként végzett üzletember szintén 15 milliárd forintos gyarapodást könyvelhetett el, így 56 évesen 145 milliárd forinttal büszkélkedhet.
A lista bronzérmese a Top 10 legfiatalabb tagja, Gattyán György. A 44 esztendős vállalkozó felnőtt-tartalomra szakosodott internetes szolgáltatása révén őrizte meg pozícióját, s növelte a vagyonát 17 milliárddal. Az egy év alatti legnagyobb növekedéssel mégsem ő, hanem Várszegi Gábor büszkélkedhet. A nemzetközi és hazai ingatlanban utazó üzletember egy év alatt 20 milliárdos pluszra tett szert.
Széles beindult
Az első tíz helyezettnél mindössze egyetlen helycsere történt: bár 2,5 milliárddal nőtt Veres Tibor Wallis-vezér vagyona, mégis visszaszorult a hatodikról a hetedik helyre. Az írott és elektronikus médiabirodalom élén álló Széles Gábor ugyanakkor ötmilliárdos előnyével egy hellyel feljebb került.
A rangsorban idén kilenc új szereplő kapott helyet, közülük Polony István bravúrja a legfigyelemreméltóbb: az üzletember az Olajterv-csoportban szerzett 47 százalékos tulajdonrészével a 24. helyen nyitott. Cégeladásból szerzett tekintélyes vagyont az 52. helyen bemutatkozó Mészáros Csaba, illetve Vinnai Balázs. Bár az ő sokmilliárdos jövedelme „csak”a 99. helyre volt elegendő.
Mit üzen a ranglista?
A kiadványt szerkesztő Szakonyi Péter gazdasági újságíró erőteljes külföldi piaci aktivitással, cégértékesítéssel és erős állami megrendelésekkel magyarázta a leggazdagabb magyarok egy év alatti jelentős megerősödését a Borsnak. – Idén első alkalommal hét politikai elemzővel, szubjektív módon elkészítettük a legbefolyásosabbak ranglistáját is. Ebből jól látszik, hogy a befolyás nem egyenlő a pénzzel, főleg a mostani Magyarországon. Mindössze két szereplő, Csányi Sándor és Demján Sándor nevét találjuk meg mindkét top tízes listán.
A kapitalista államokkal ellentétben hazánkban sok esetben a kormány rángatja a piacot, s nem a piac szabályoz. Már elkezdtünk dolgozni a jövő évi összeállításon, ahol szintén tetten érhető majd ez a hatás, hiszen az állami kaszinóengedélyek kiadása változást hozhat a Top 100-as listán – mondja Szakonyi.
A gazdasági újságíró további tanulságra is felhívja a figyelmet: – A magyar milliárdosok jelentős része, mintegy negyede már nem az országhatáron belül képzeli el a jövőjét, kiviszi a cégközpontot. Ugyanakkor a leggazdagabbaknál megfigyelhető vagyonosodás jó jel, mert ha egy nagyon picit is, de azt mutatja, hogy véget ér a hétéves válság. Ez pedig a magyar gazdaságnak is némi reményt adhat.