Ki üzemeltetheti a sümegi várat? Az a vállalkozó, aki több mint húsz éve költ rá, vagy a város, amely az Európai Uniótól 822 millió forintot nyert és költött a vár felújítására? A turisták számára vonzó látványosság körül áll a bál, a bíróság várhatóan ősszel dönt. Lapunk a polgármester és az érintett vállalkozó véleményét kérte.
Rátosi Ferenc, Sümeg polgármestere
Többszörösen hátrányos helyzetbe hozta az előző önkormányzat Sümeget, mert előnytelen szerződést kötött a vár üzemeltetőjével. Ez pedig könnyen visszájára fordíthatja az uniótól nyert 822 milliós támogatást, amiből tetőcserét végeztek, megerősítették a falakat, díszkivilágítást és kiállítótermeket hoztak létre.
Miközben a városnak az uniós pénzhez 172 milliós önerőt kellett letennie, az üzemeltető mindössze évi 15 milliót fizet bérleti díjként. Ráadásul a pályázat szerint öt évig fenntartási kötelezettsége van a városnak, amit nem biztosít a várüzemeltető. Így egy esetleges EU-vizsgálat elmarasztalhatja az önkormányzatot.
Mindezeken felül azt tapasztaljuk, hogy a vár állapota fokozatosan romlik, mi több, az üzemeltető hibájából nincs használatba vételi engedélye. Ezért fordult az önkormányzat bírósághoz.
Papp Imre, a sümegi vár egyik üzemeltetője
Amikor 25 éve életveszélyessé nyilvánították és bezárták a várat, a családommal eldöntöttük, hogy megmentjük szülővárosom büszkeségét. Szerződést kötöttünk a városvezetéssel, majd helyreállító munkákat végeztünk, lovasprogramokat szerveztünk, középkori lovagi éttermet, lovasszínházat és föld alatti kőszínházat építettünk.
Mintegy egymilliárd forintot fordítottunk rá és forgattunk vissza az idővel nyereségessé vált várba, ami kétszáz embernek biztosít munkát és megélhetést. 2010-ben újabb húsz évre meghosszabbították a szerződésünket, és az önkormányzat ránk építve indult és nyert az uniós pályázaton.
A városvezetés 15 százalékos önerejének közel a dupláját fizetjük vissza a két évtized alatt. Nem értem, miért kellett háborúba lépnie a sümegi polgármesternek a „várkapitánnyal”.