Ötéves gyermek törte fel az Xbox Live védelmét. Saját laptopjának kódját feltörve lesték ki Miss California hálószobatitkait. Feltörték a legismertebb pénzgyűjtő oldalt; és a 3. világháborút már nem fegyveresek, hanem IT-szakharcosok vívják majd. Csak néhány hír a közeli napokból. Tényleg a hackerek játékszerei vagyunk?
Cassidy Wolf, mielőtt elnyerte volna a Miss California címet, éppen olyan volt, mint a többi tinilány. Szívesen bulizott, készült az egyetemi felvételire, sportolt, és persze sokat – nagyon sokat – számítógépezett, leginkább a laptopján. Bevitte azt a hálószobájába is, üzeneteket váltott az ágyból, olykor letette, amíg anyaszült meztelenül kiszaladt a mosdóba, majd a laptopot ismét ölbe véve folytatta a csevegést. Nem kellett volna ezt tennie.
Tinikirálynőt kukkolt
Egy James Abrahams nevű gazfickó ugyanis világszerte több mint 40 lány laptopját hackelte meg. A 19 éves srác ki sem mozdult az otthonából, eközben Amerikában, Kanadában, Oroszországban és Moldovában is lányok tucatjainak hálószobatitkait leste meg azok webkamerájának segítségével, majd néhányukat zsarolni kezdte. Miss Californiát is, aki azonban feljelentette, és ennek nyomán a rendőrség lekapcsolta a kukkoló számítógépes zsenit.
– Fogalmam sem volt róla, hogy valaki a legintimebb pillanataimban is figyel a saját gépemen keresztül. A kamera lámpája soha nem világított, nem látszott rajta, hogy működik – nyilatkozta Cassidy Wolf, aki a traumán túljutva maga is felvilágosító kampányba kezdett a fiatalok körében. „Azt javaslom, ragasszátok le a kamerát, ha nem használjátok!” – adta ki a parancsot a szépségkirálynő, akinek amúgy a Facebook-oldalára is behatolt a hacker: oda kezdte feltölteni az ominózus meztelen felvételeket.
Viagrára gyúrnak
Az amerikai FBI hajtóvadászatot indított a magán- és üzleti szférába egyaránt belepiszkító kiberbűnözők ellen, és minden eddiginél átfogóbb razziájuk során 19 országban több mint 90 letartóztatást kezdeményeztek. A rajtaütés nem lett volna elképzelhető egy korábban lebukott hacker besúgása nélkül, bár a nemzetközi hálózat még a hatóságok kommunikációját is képes volt megtámadni, jó néhányan idő előtt tudomást szereztek a készülő akcióról.
Az FBI jelentése szerint több mint 700 ezer számítógép esett áldozatul a kiberbűnözőknek. Sok esetben egy-egy levéllel sikerül behatolniuk a távoli gépekbe. A hétköznapi netezőt elsősorban az úgynevezett spamekkel (kéretlen levelekkel) támadják, például hamis adományoldalakra hivatkozással kicsalva tőlük pénzt.
– A hamis Viagra forgalmazása pedig spamek révén nagyobb hasznot hozhat, mint a drogkereskedelem – állította egy közelmúltbéli előadásán Papp Péter IT-szakember, hozzátéve: – És még csak tűzharcba sem kell bocsátkozni a kolumbiai maffiával.
Alvó vírus a mobilunkon
A professzionális felhasználókra egészen más veszélyek leselkednek. Eric Holder, az USA főügyésze nemrégiben kijelentette, hogy igen jelentős és agresszív veszélyt jelentenek az amerikai vállalatok belső titkai és az ipari dokumentumok (szabadalmak) után kémkedő kínai hackerek. Kína egyelőre tagadja a kiberkémkedést, abban azonban a legtöbb szakember egyetért, hogy a jövő háborúit már nem fegyveres harcosok, hanem kiberzsoldosok és hackerkatonáknak nevezett, amúgy magasan képzett számítógépes szakemberek fogják megvívni. Nem bombákkal, hanem mondjuk vírusokkal. És még csak nem is feltétlenül a számítógépeken keresztül, hanem a kommunikáció megbénításával.
Columbo felesége
Tegyük hozzá: a hackerek nem mind rosszfiúk. Sőt többségük azon fáradozik, hogy a hibák feltárásával segítse a sérülékeny rendszerek „befoltozását”. És bár a hacker olyan, mint Columbo felesége, vagyis mindenki hallott róla, de senki sem látta, azért a jó fiúk olykor megmutatják magukat. Évről évre Budapest ad otthont Európa egyik legnagyobb szakmai fesztiváljának, a Hacktivitynek, amelyen egyéni és csapatversenyben is összemérhetik tudásukat az „etikus behatolók”.
Egy ilyen versenyen aligha indulhatna Kristoffer von Hassel, ám a mindössze ötéves fiúcska így is világhírű lett. Nem tetszett neki, hogy apukája jelszavakkal védi tőle a legizgalmasabb konzoljátékokat, így aztán megpróbált bejutni az Xbox internetes felületére. Addig-addig ügyeskedett, míg – a programban biztonsági rést találva – feltörte a kódot, és a papa már csak azt vette észre, hogy kisfia vígan játszik a „tiltott gyümölcscsel”. Hassel apuka azonnal jelentette mindezt a Microsoftnak, akik megköszönték. Ám az is lehet, hogy mindez csupán reklámfogás.
POPSZTÁROKNAK DOLGOZNAK
Szárnyra kapott hírek szerint hazai celebjeink egy része is hackereket bíz meg azzal, hogy a látogatottságot megsokszorozva a Youtube videomegosztón nézői kattintásokat generáljon.
– Indiában komplett iparág foglalkozik ezzel – mondja lapunknak a neve elhallgatását kérő szakember, aki szerint ehhez nem is feltétlenül kell magas fokú IT-ismeret, a „biorobotok” (értsd: nyomorgó indiaiak) ugyanis óránként pár centért végtelenített menetben nyomkodják a gombokat. Ahogyan azt az Artisjus jogvédő irodától megtudtuk, a milliós kattintás nem feltétlenül jelent jelentős jogdíjat is, a zeneszámok elején megjelenő reklámok végignézése azonban már igen.
SPAMKÜLDŐ SZOLGÁLAT 50 DOLCSIÉRT
A spam jelentése eredetileg internetes levélszemét. Azokat a kéretlenül érkező, hamis tartalmú küldeményeket is így nevezzük, amelyek kifejezetten a fogadó fél megtévesztésére, esetleg megkopasztására irányulnak. Ma már ötven dollárért 24 órára ki lehet bérelni spamküldő rendszert, amely több százezer levél egyidejű kiküldésére is képes lehet.