Minden esély megvan arra, hogy az Alkotmánybíróság hónapokon belül jogsértőnek mondja ki a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés intézményét. A Szegedi Ítélőtábla egy hármas gyilkosság tárgyalását függesztette fel a döntésig.
Felfüggesztette a másodfokú eljárást a bátmonostori hármas gyilkosság ügyében a Szegedi Ítélőtábla, és az Alkotmánybírósághoz fordult. Az ítélőtábla szerint alapos az a védői indítvány, amely az emberi jogok európai egyezményére hivatkozva kérte, hogy ne emelkedjen jogerőre egy hármas gyilkossággal vádolt ember ítélete. A megállapodás tiltja a kínzás, a megalázó bánásmód és az embertelen büntetés alkalmazását. Az egyezmény kihirdetésével e tilalom a magyar jog részévé vált.
– A tényleges életfogytiglani szabadságvesztést (TÉSZ) azért tartják jogsértőnek, mert elveszi az elítélttől a szabadulás reményét is – mondja Sándor Zsuzsa nyugalmazott bíró, aki egykor első fokon a Fekete Angyalként elhíresült Faludi Tímea ügyében is döntött. – Ez az oka annak, hogy az EU nem tekinti emberi jogi szempontból megfelelő büntetésnek. Más uniós országban is van TÉSZ, de egyedül nálunk nincs lehetőség arra, hogy idővel felülvizsgálják az ítéletet. Ez a jogintézmény így valóban embertelen. Nem elfogadható, hogy minden reményt kizárjanak egy ember életéből arra, hogy valaha kiszabadulhasson a börtönből – tette hozzá.
– Halálbüntetés-párti vagyok szemben a tényleges életfogytiglannal – mondja elöljáróban Kovács Lajos, volt gyilkossági főzsaru. – Szerintem a TÉSZ valóban embertelen, a halálbüntetés viszont nem. Kell a társadalomnak egy olyan büntetés, ami a régi szemet szemért, fogat fogért elvet érvényesíti. Van ennek egy közvélemény-megnyugtató szerepe is, amit nagyon fontosnak tartok.
Számomra inkább az a kérdés, hogy azok a humanisták, akik együttéreznek a többszörösen minősített emberölések elítéltjeivel, nem inkább a kollektív bűntudatukat akarják-e megnyugtatni. Mitől kevésbé ügye a társadalomnak az, ha egy hajléktalan az utcán halálra fagy, mint a többszörös gyilkos embertelennek mondott ítélete?
A vád szerint P. Attila (balra) tervelte ki a bátmonostori gyilkosságokat
Parti Ágnes ügyvéd más véleményen van.
– Ellenzem a halálbüntetést, ugyanakkor nem változtatnék a tényleges életfogytiglani jogintézményén – nyilatkozta. – Alapvetően védő vagyok, mégis azt gondolom, akit TÉSZ-re ítéltek, nem belesodródott egy bűncselekménybe, hanem olyan kegyetlen gyilkosságot követett el, ami miatt igenis izolálni kell. Meggyőződésem, hogy a társadalom védelme sokkal fontosabb, mint az, hogy a kirívóan súlyos bűncselekményt elkövető egyén milyen károsodást szenved el.