Mindössze 19 nő kaphat helyet a következő ciklusban a parlamentben. Ez jóval kevesebb, mint korábban, de a csökkenő Országgyűlés miatt arányuk nem változott. Arab országok mögött kullogunk.
Tizennéggyel csökkent a nők száma a parlamentben, legalábbis a jelenlegi helyzet szerint mindössze 19 képviselőnő jutott mandátumhoz a vasárnapi választásokon. Jelentős csökkenés, de az alapvetően is zsugorodó Országgyűlés miatt a magyar politikusnők aránya nem változik.
Maradt ugyanúgy 9,5 százalék körüli, amivel nemhogy a világ középmezőnyébe nem tartozunk, de még olyan, hírhedten nőellenes ország is megelőzi hazánkat, mint Szaúd-Arábia. A közel-keleti államban a törvényhozás székeinek húsz százalékán ülnek hölgyek. De jobban áll ezen a téren Kirgizisztán (23%), Türkmenisztán (26%), Tunézia (28%), Nepál (30%), Zimbabwe (32%) és Etiópia (28%) is.
A pártok közül a legtöbb képviselőnője a Fidesznek van, de náluk a legrosszabbak az arányok: 133 helyből csak 9-en ülnek majd hölgyek. A baloldalon 38-ból 6, a Jobbiknál 23-ból 2, az LMP-nél pedig 5-ből 2-en hölgyek. Persze amíg nincs végleges eredmény, addig még változhat az arány.
A parlamentbe most bejutó képviselőnők közül több szavazáson is Demeter Márta, az MSZP fiatal politikusa lett a legszebb. Őt kérdeztük, hogy szerinte miért ilyen rossz a magyar politikusnők helyzete. – Elsősorban a pártok miatt. Nálunk, az MSZP-ben jól működik a kvótarendszer, törekedtünk is arra, hogy minél több hölgy kapjon helyet, de máshol ezt nem veszik figyelembe. Pedig ez lenne a megoldás.
Nekünk, akik bejutottunk, még nagyobb felelősségünk van abban, hogy képviseljük a nőket. Minél több fiatalnak szeretnénk kedvet csinálni a politikához, ami azonban az előző években tapasztalt atrocitások miatt nem egyszerű. Reméljük, hogy hasonlókból nem lesz sok a következô ciklusban. Az egyébként, hogy valaki szép, még nem jelent előnyt a politikában – mondta a képviselőnő.
Ahol a legrosszabb a helyzet
Ott a legrosszabb helyzet, ahol egyáltalán nincsenek női politikusok. Többek között ilyen állam Katar, Vanuatu és Palau is, de az a magányos jemeni képviselőhölgy sem panaszkodhat, aki egyedül üldögél a 301 fős helyi parlamentben.
A legjobbak
A legmegdöbbentőbb a világelső afrikai Ruanda helyzete. A ’90-es években brutális népirtáson és polgárháborún átesett ország parlamentjében a 80 helyből 51-et nőt birtokolnak, ami 64 százalékos arány. Utánuk Andorra következik, a 28 képviselőnek pont a fele nő. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán pedig Kuba áll, ahol egyébként a világon – Kína után – a második legtöbb női politikus dolgozik, 612-ből 299-en hölgyek.