Magyarország huszonöte európai ország közül végre az élre került! A brit posta felmérése szerint Budapesten nyaralhat legolcsóbban kényelmesen az angol turista. Persze ez nekünk nem akkora öröm, hisz szerepe van benne a gyenge forintnak.
A brit posta éves felmérésében Budapestet hozta ki a legolcsóbb fővárosnak. A Post Office Travel Money kutatás célja, hogy segítséget nyújtson a brit turistáknak abban, hová érdemes utazniuk viszonylag kevés pénzből, de színvonalas ellátás reményében. A felmérés több dolgot hasonlít össze, például hogy mennyibe kerül egy boros vacsora két személyre, szállás két éjszakára, mennyiért lehet a repülőtérről bejutni a város szívébe, s persze mennyiből jön ki a városnézés.
Budapesten mindez kevesebb mint 117 fontból (43 ezer 800 forintból) megoldható. A kutatás készítői Dánia fővárosában, Koppenhágában tapasztalták a legnagyobb, mintegy 30 százalékos árzuhanást a tavalyi felméréshez képest, ám a fenti programok még így is nagyon drágák: 306 fontot, vagyis 114 ezer forintot tesznek ki.
Mi is tettünk egy próbát, és a fővárosi Deák téren városnézésre induló külföldieket kérdeztünk az árakról. A brit Karen és James Parsons egy térképet böngészve válo-gatott a lehetséges programok között. – Még csak egy napja érkeztünk Budapestre, de nagyon élvezzük. Olcsó a szállás, és rengeteg a látványosság. Érkezéskor rögtön vettünk egy üveg finom magyar bort, és behűtöttük estére. Hamarosan indulunk egy városnéző túrára – magyarázta az angol pár. Van összehasonlítási alapjuk: Kijevben lakik a lányuk. – Budapest tényleg nem drága város, de az ukrán főváros még ennél is olcsóbb, legalábbis ami az ételt és az italt illeti.
Irina és Natasa Moszkvából érkezett Budapestre egy kis kikapcsolódásra. Jártak már korábban Magyarországon, de csak rövid ideig tartózkodtak itt. – Most kipróbáljuk a városnéző buszokat, mert szép idő van, és Budapest gyönyörű – mesélték, miközben éppen jegyet váltottak az egyik járatra. Ezek a buszok rendkívül népszerűek, és az orosz hölgyek szerint olcsók is, hiszen már 3000 forinttól kaphatóak jegyek.
A magyarok persze inkább azt szeretnék, ha a helyieknek is olcsóbb lenne az élet. A klinikai szakpszichológus nem csodálkozik, hogy a magyarok nem tudnak szívből örülni egy ilyen hírnek. – Amikor mi régebben Romániában vagy Szlovákiában járva több mindent engedhettünk meg magunknak anyagilag, mint itthon, az rendkívül jó érzés volt – fejtegette Szlobodnyik Csaba. – Ám a magyarok egy része évről évre rosszabbul él, és nem azt érzi, hogy Budapest olcsó, vagy az európai fővárosok között a legolcsóbb, hanem azt, hogy az ő fizetéséhez képest nagyon is drága.
Pedig örülnünk kéne, vélekedik a szociológus. – Az, hogy olcsón jót kínálunk a külföldieknek, mindenképpen örömteli hír, még akkor is, ha a magyarok nem azonnal érzik ennek a hasznát. Ám minél több külföldi turista érkezik Magyarországra, és minél több pénzt költenek itt el, annál jobb hatással van ez a gazdaságunkra – magyarázta az összefüggést Szilágyi Gyula.