Mick Jagger barátnőjének öngyilkossága ismét a hányatott sorsú divattervezőkre irányította a figyelmet, akik közül többen is tragikus körülmények között vesztették életüket.
Király Tamást saját lakásában selyemsállal megfojtották. Gianni Versace. Saját villájában lőtték le. Alexander McQuenn. Sikerei csúcsán felakasztotta magát. És most L’Wren Scott. Mindenki számára váratlanul végzett magával. Ami összeköti őket: valamennyien sikeres divattervezők voltak – és valamennyien erőszakos halált haltak. Vagy meggyilkolták őket, vagy pedig öngyilkosok lettek. Úgy tűnik, a divatszakma legnagyobbjai vonzzák a bajt. Lássuk, kik voltak, és hogyan érte őket a halál.
Scott: öngyilkos lett
Mick Jagger 2001-ben jött össze az akkoriban már világhírű divattervezővel, L’Wren Scott-tal. Scott gyönyörű és – ha pénztárcája engedte – bárki által az utcán, fogadásokon is hordható ruhákat tervezett, s nevét akkor ismerte meg a világ, amikor egy díjátadón Madonna az ő egyszerűségében is elegáns kis fekete ruhájában vonult végig a kifutón.
Most, a halála után tudódott ki, hogy az utóbbi években komoly gondjai támadtak az üzleti életben, és miközben vagyonát mindössze 3 millió dollárra becsülik, az adósságai a hatmilliót is elérik.
Az is most derült ki, hogy a divattervezőt annak idején egy merev vallási szabályok szerint élő család fogadta örökbe, valamint, hogy Jagger családja nemigen szerette. A legújabb elmélet szerint Scott nem is öngyilkos lett, hanem fojtogatós szexjáték okozta a halálát. Búcsúlevelet nem hagyott.
Versace: vérbe fagyva
Hogy az olasz származású Gianni Versace (1946–1997) milyen vagyon birtokosa volt, jól mutatja, hogy halálát követően kedvenc, Miamiban található villája 41,5 millió dollárért (közel 9 milliárd forint) talált gazdára egy árverésen. A mediterrán stílusú épületben többek között tíz hálószoba, tizenegy fürdőszoba és egy huszonnégy karátos arannyal díszített úszómedence található.
(Fotó: rex-puzzlepix)
Ki gondolta ezt 1978-ban, amikor az akkori sármos fiatalember egy csapásra híressé vált milánói butikjának megnyitása után. Innen építette divatbirodalmát, amely halálakor közel egymilliárd dollárt ért. Gyilkosa egy korábbi, homoszexuális szeretője, Andrew Cunanan lett, aki ezt megelőzően másik két férfival, Versace után pedig önmagával is végzett.
Az óceánba veszett Missoni
A híres Missoni divatház feje a feleségével és két másik utassal és a tapasztalt pilótával együtt jókedvűen szállt be 2013. január 4-én a családi tulajdont képező repülőgépbe, amelynek azonban nyoma veszett Venezuela partjainál. A milliárdos Vittorióra (csak 2011-ben 67,3 millió dolláros bevételt könyvelhetett el) és a többiekre nem találtak rá a mentőalakulatok, csupán az utazók csomagjait vetette felszínre az óceán.
McQueen: felakasztotta magát
Pocakjával, mindig kilógó ingeivel inkább tűnt lecsúszott középosztálybelinek, mintsem a dúsgazdagok divattervezőjének. Pedig az volt! Alexander McQueen (1969–2010) szakmájának igazi fenegyereke, ugyanakkor igazi művésze volt, akit még az angol királynő is Brit Birodalmi Érdemrend parancsnoki keresztjével tüntetett ki, de 2003-ban például az Amerikai Divattervezők Szövetsége neki ítélte oda a legjobb külföldi tervezőnek járó díjat – ami e területen felér egy Oscarral.
(Fotó: rex-puzzlepix)
De az sem mindennapi elismerés, hogy 2011 tavaszán a New York-i Metropolitan Múzeum önálló kiállítást szentelt munkásságának. A szabóinasként induló divatkirály a saját neméhez vonzódott, és érett felnőttként is áhítattal csüngött édesanyján. A mama 2010-es halála lelkét mély gyászba borította és felerősítette a depresszióra való hajlamát, ráadásul korábbi barátja is elhagyta, így egy éjszaka kokain hatása alatt felakasztotta magát.
Isabella Blow nagy tekintélyű divatújságíró, aki Londonban felfedezte és támogatta Philip Treacy kalaptervezőt, s híresen extrém, szoborszerű kalapjaiban előszeretettel pózolt, mások mellett Alexander McQueen mecénása is volt. McQueent diplomakollekcióját egyébként szőröstül-bőröstül megvette, így segítve a kezdő tervezőt. Isabella 2007-ben, 48 évesen lett öngyilkos. Depresszióval küzdött és rákbeteg volt.
Király: gyilkos szerető
A hazai divatvilág egyik legelismertebb alakja volt Király Tamás (1952–2013), akinek munkásságát inkább ruhaszobrok fémjelezték (amelyekhez gyakram fémet, fát és egyéb különleges anyagot is elhasznált), mintsem a hordható viseletek. „Az átlagos ruhaviselet megőrjít” – mondta. Az extravagáns divatművészt a nagyvilágban sokkal inkább elismerték, mint idehaza, provokatív bemutatóiról olyan nagy tekintélyű lapok is rendszeresen beszámoltak, mint a Vogue vagy a Der Spiegel, míg a német Stern magazin a divat pápájának kiáltotta ki.
Alkotásai Jean Paul Gaultier-bemutatón is szerepeltek, meghívásokat kapott a legrangosabb külföldi divateseményekre, emellett a nyolcvanas évek underground világának közismert figurája volt. „Számomra idehaza ez volt az aranykor” – nyilatkozta, ám az utolsó éveiben nemigen találta a helyét, jelentősebb anyagi problémái is adódtak. Egyik szexuális partnere végzett vele, amikor selyemsállal megfojtotta.
Kegyetlen Lagerfeld
Bár Karl Lagerfeld immár túl a hetedik X-en is sikeres, bizonyos tragikus események őt sem kerülhették el. A divatcsászár közismert volt szigoráról, amellyel modelljeit kezelte. Különösen a testsúly tekintetében volt könyörtelen, így Lagerfeld támadások kereszttüzébe került, amikor két tizenéves párizsi modellje is életét veszítette a radikális fogyókúra után.