Aktuális

Kilenc tévhit a káros élelmiszerekről

Bors

Létrehozva: 2014.03.13.

A só káros, csak a teljes kiőrlésű gabona az egészséges, a vörös hús veszélyes – és még számos olyan, régen felállított szabály él a köztudatban, ami mára már elavult. A táplálkozással foglalkozó szakemberek jelenlegi kutatásai megcáfolták a leggyakoribb tévhiteket.

Károsak a telített zsírsavak
Nem! Számos új vizsgálatot végeztek a telített zsírsavakat tartalmazó élelmiszerekkel (például a vajjal), ami azt mutatta ki, hogy ezek mértékkel való fogyasztása nem növeli a szív- és érrendszeri betegségeket.

Veszélyes a sok fehérje fogyasztása
Nem! A tanulmányok azt mutatják, hogy a bőséges fehérjeforrásnak számító élelmiszerek (hús, hal, tojás) megvédenek az időskori izomsorvadástól, ráadásul segítik a fogyást, mivel jobban és tartósabban eltelítenek, így az ilyen diétát tartók nem esznek feleslegesen a hirtelen támadó éhség miatt. Emellett a fehérjék csökkentik a magas vérnyomást és a magas vérzsírtartalmat, ha ezeket zöldségekkel esszük, úgy a csontokra is pozitív hatásuk van.

A kávé kifejezetten káros
Ez nem igaz! Ebben a növényben nagy mennyiségű fitokemikália van, amiből sok antioxidánsként működik, vagyis csökkentik a gyulladásra való hajlamot. Tanulmányok azt mutatták ki, hogy a rendszeresen kávét ivóknál alacsonyabb a veszélye annak, hogy idősebb korukra demencia vagy cukorbetegség alakuljon ki. Napi négy csészényi még rendben van a kutatók szerint.

Egészségtelen a tojás
Nem, ez egy igen tápláló élelmiszer. Ez a sokféleképpen felhasználható ennivaló egyebek közt sok B-vitamint tartalmaz, ami a májat is regenerálja. Emellett A-vitamin is van benne, aminek fontos szerepe van a látásban, a növekedésben és a sejtépítésben.

Veszélyes az alacsony szénhidráttartalmú étrend
Nem, ez a típusú diéta hasznos az elhízott embereknek. Csökkenti a magas vérzsírszintet és a vérnyomást. Ajánlott azoknak, akiknél a sok cukor- és zsírfogyasztás miatt anyagcserezavarok léptek fel.

Teljes kiőrlésű gabonából készült termékből bármennyit ehetünk
Sajnos nem. Ezekkel is mértéket kell tartani. Aki sok gabonát eszik – bármilyet –, annak számolnia kell azzal, hogy ez emésztési problémákat okoz. A búza és a rozs a legnagyobb forrása a gluténnak, amiből, ha sokat eszünk, izom-, ízületi és csontrendszeri gondokat okozhat.

Csak a finomított étkezési olajok az egészségesek
Nem! A túl sok finomított étolaj gyulladást okozhat. A melegen sajtolt étkezési olajok (kukorica-, napraforgó-, búzacsíra-, szójaolaj) gyakran túl sok omega-6 zsírsavat tartalmaznak. Ennek mértéktelen bevitele fokozza a szabadgyökök károsító hatását. Célszerű törekedni arra, hogy tartsuk egyensúlyban a máshonnan bevitt omega-3 zsírsavak mennyiségével.

Veszélyes a vörös hús fogyasztása
A kutatások szerint a feldolgozatlan vörös hús nem jelent veszélyt. Annak ellenére, hogy bizonyították ennek kapcsolatát a rák kialakulásával, feltehetően nem magában a húsban van a probléma, hanem a nem megfelelő elkészítésben, például ha túl nagy és hosszú ideig tartó hőhatás éri főzés közben.

Nagyon kevés sót kell enni
A tanulmányok szerint a só nem káros a szervezetre, egészséges embernél nem okoz magas vérnyomást még a nagyobb mennyiségű só sem.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek