Lánykérés fehér lovon, helikopterben, moziban vagy éppen egy közúti igazoltatás során – manapság a nők már nem elégszenek meg azzal, ha egy gyertyafényes vacsora után a férfi kiböki: „gyere hozzám!” Egyre különlegesebb, ötletesebb, extrémebb eljegyzési ötletek hódítanak.
Egy felmérés szerint a nők háromnegyede elégedetlen azzal, ahogyan a párja megkérte a kezét. Úgy érzik, akkor fontosak jövendőbelijüknek, ha az kitesz magáért, ha minél különlegesebb és romantikusabb módját eszeli ki körítésként a „hozzám jössz feleségül?” kérdésnek. Ezt az igényt lovagolta meg a Meglepkék csapata. A lánykérések szezonja Valentin-napon kezdődik, és a nyár végéig tart.
– Legnépszerűbb a helikopteres ponyvás módszer és a kétszemélyes vacsora a Tropicarium cápaalagútjában. Idén már egy kamu lánykérést is lebonyolítottunk, hogy féltékennyé tegyük az álmenyasszony igazi barátját a fényképekkel – meséli Lázár Dorka, a rendezvényszervező cég munkatársa.
Nézzük, milyen is egy igazán trendi lánykérés 2014-ben!
HELIKOPTERBEN A férfi elviszi kedvesét egy „sétarepülésre” helikopterrel. Amikor a Citadella felé repülnek, a segítők kifeszítenek egy ponyvát: „Hozzám jössz, kedvesem?”, vagy ehhez hasonló szöveggel. Ezután persze a leendő vőlegénynek kell elővennie a gyűrűt a zsebéből, és személyesen is feltennie a kérdést.
CÁPATÁRSASÁGBAN A férfi meghívja kedvesét a Tropicariumba zárás után, mondván: ismer valakit, aki ilyenkor is beengedi őket. Az első meglepetés akkor éri a lányt, amikor az alagútban egy vacsorára terített asztal várja őket. A következő pedig akkor, amikor a finom falatok után egy búvár úszik szembe az akváriumban, kezében egy táblával, rajta a nagy kérdéssel.
FEHÉR LOVON A nők kislány koruk óta szőke hercegről álmodnak fehér lovon. Nos, megkaphatják! A leendő menyasszony – aki persze ezt ekkor még nem tudja magáról – egy előre megbeszélt helyen, a természetben várja párját, aki fehér lovon, kezében virágcsokorral és természetesen a gyűrűvel érkezik.
FILMBEN A férfi moziba viszi leendő aráját. Az este szokásos filmnézésnek indul, de a nézőtéren a barátok ülnek a félhomályban, a hollywoodi szuperprodukció helyett pedig a pár életéről szóló alkotás pereg. Persze a leendő menyasszony kiszúrhatja a nézőtéren ülő barátokat, és már a vetítés alatt gyanakodhat. Érdemes tehát a férfinak kicsit elkésnie, hogy már a sötét terembe vezesse kedvesét.
IGAZOLTATÁSKOR Közúti rendőrségi igazoltatás is fajulhat lánykéréssé. A beépített zsaru leinti a párt. Kiszállítja a fiút a kocsiból, beleköt a papírokba, kinyittatja a csomagtartót. Amikor már elég ideges a leendő menyasszony, egy „gyanús” csomagot találnak a rend éber őrei, és a nőt kérik meg, hogy nyissa ki a dobozt. Szegény már azt sem tudja, hová legyen izgalmában, amikor előkerül a gyűrű...
Kétségbeesetten kéri meg a kedvese kezét az, akinek valami oknál fogva kitették a szűrét, aki olyat tett, amit nehezen bocsátanak meg neki. A bocsánatkéréseknek, visszahódításoknak viszont csak a negyede sikeres, általában túl későn próbálkoznak vele. Az egyik legemlékezetesebb eset volt, amikor egy budapesti, Károly körúti ház falát beborították egy lengyel fiatalember kérésére egy 800 négyzetméteres molinóval. Ági és Jan viszonya akkor romlott meg, amikor a fiú félrelépett, pedig a lány még lengyelül is megtanult miatta. A Gikának emlegetett lány akkor nem bocsátott meg, de ki tudja, mi történt azóta...
Fotó: Móricz István
Az eljegyzés egy kapcsolat igazi fénypontja, azt jelzi, hogy két ember döntést hozott: együtt élik le az életüket. Éppen ezért ezzel nem szabad játszani, csak egy romantikus pillanat vagy a humor kedvéért megtenni. Ez fontos lépés az elköteleződés útján.
Indiában, főleg vidéken még mindig az a hagyomány, hogy a szülők beszélik meg a házasságot. Régen ők is hozták össze a fiatalokat, de ma egyre gyakoribb a szerelmi házasság. Általában a lány látogat el a szüleivel a fiú szüleinek a házába, ahol a fiú vagy az édesapja a lány apjától kéri meg a menyasszony kezét. Indiában nincs gyűrű, hindu papot hívnak az eljegyzési szertartásra, ami felér egy esküvővel, onnan már nincs visszaút. Az esküvő időpontját asztrológus segítségével határozzák meg, hogy a megfelelő csillagzat alatt mondja ki a pár az igent, és elegendő idő legyen a felkészülésre. A nagyvárosokban okoz némi feszültséget a generációk között, ha a fiatalok nem akarják betartani a hagyományokat, a szülők viszont nincsenek felkészülve a rohamos változásokra.
Én a középút híve vagyok: jó, ha az eljegyzés az érintettek ünnepe, de szükséges a hagyományok megőrzése is. A legfontosabb azonban, hogy ez felelősségteljes, átgondolt döntés legyen mindkét fél részéről, mert az eljegyzés felbontása nagyobb sérüléseket okoz, mint egy szakítás.
Már legalább száz lánykérést szerveztem. Talán a filmeknek is köszönhetően ma már minden lány arra vágyik, hogy a szerelme különleges módon kérje meg a kezét. Az manapság már kevés, hogy elmegyünk egy étterembe, vagy egy családi ünnepen tesszük fel a nagy kérdést. Az időzítés a legfontosabb. Minden mozzanatnak stimmelnie kell. Eddig egyszer fordult elő, hogy a hölgy nemet mondott, de másnapra a „nem” igenné változott. Talán túlságosan váratlanul érte a kérdés. Olyan is előfordult már, hogy egy fiú kezét kérték meg. A srác korábban már megkérte a lány kezét, aki nemet mondott, de később meggondolta magát. Tudta, hogy a fiú nem kéri meg még egyszer, ezért cselekedett inkább ő.
A köves gyűrűtől a hímzett jegykendőig
A hagyományok szerint a férfinak a leendő menyasszony kezét annak legidősebb férfi rokonától, általában az édesapjától kell megkérnie. Ebből az alkalomból köves gyűrűt ajándékoz a menyasszonyának, akitől viszonzásul maga hímezte jegykendőt kap. Az esküvő alkalmával régen ezt kötötték a menyasszony fejére, innen származik a „bekötik a fejét” mondás. A jegykendő olyan fontos volt, hogy az asszonyokat a sírba is elkísérte.
A gyűrűt a vőlegény eljegyzéskor párja bal gyűrűsujjára húzza. Régen a jegygyűrűt együtt csináltatta a pár, de ma gyakran azt is eljegyzéskor húzzák egymás bal gyűrűsujjára. Eljegyzéskor illik kitűzni az esküvő napját is, de ma már sok fiatal akár több évig is jegyben jár, vagy házasságkötés nélkül költözik össze. Az eljegyzés mindenesetre a házasságkötési szándék, az elköteleződés kifejezése, és válasszon a férfi vagy a pár bármilyen külsőséget, legfontosabb, hogy meghitt legyen és emlékezetes maradjon.