Öl, butít és nyomorba dönt! Nem, most kivételesen másról beszélünk, mint a szerelemről. A cigarettára és az alkoholra is igaz ugyanis a mondás. Sajnos világviszonylatban is az élbolyban vagyunk az alkoholfüggők számában, ráadásul a pöfékelők sincsenek kevesen.
Nem könnyű megbecsülni, hányan is dohányoznak Magyarországon. Megközelítő számadatok szerint a felnőtt férfiak 34–46, a nők 18–28 százaléka mérgezi magát. Ezzel Európában a középmezőnybe tartozunk. Ennél is cudarabb a kép az alkoholfogyasztásban.
A magyar lakosság tíz százaléka absztinens, azaz nem fogyaszt alkoholt. Nyolcvan százalék szociális ivó, vagyis alkoholfogyasztása alkalomszerű. Tíz százalék viszont bizonyíthatóan alkoholfüggő. Ez pedig közel egymillió ember! Ezzel a világ országai között az élmezőnyben vagyunk a népesség arányát tekintve.
A Bors egy érdekes összehasonlításra vállalkozott. Arra voltunk kíváncsiak, hogy egy karton cigaretta, illetve fél liter, jobb minőségű barackpálinka árából mire is futná egy családnak. Úgy számoltunk, hogy a dohányosok átlagban napi egy dobozzal pöfékelnek el, így egy karton cigi nagyjából tíz napra elég. A fél liter barackpálinka is nagyjából ennyi idő alatt fogy el, ha valaki napi 0,5 decit hörpint csak le a torkán.
Nos, az eredmény megdöbbentő. Nemcsak élelmiszereket, hanem a gyereknek játékokat, sőt ruhaneműt is lehetne venni az alkohol és a cigaretta árából. Ráadásul havonta az általunk bemutatott termékek háromszorosát tudná megvásárolni egy család, mivel mi csak tíz- napos periódussal kalkuláltunk.
De vajon miért is isznak és dohányoznak ennyien? Mit adhat a cigaretta és az alkohol? – Az embereknek veleszületett igénye van a boldogságra, a pozitív érzelmekre. A cigaretta és az ital létre tudja hozni ezt az állapotot – magyarázza Csehák Hajnalka. A pszichológus szerint az alkohol annyival rosszabb, hogy tudatmódosító szer. Az ezzel élő emberek eltávolodhatnak a való élettől, van, aki azt sem veszi már észre, hogy a gyermeke éhezik. Párkapcsolatokban jellemző, hogy ha az egyik fél rendszeresen iszik, a feszültségek elkerülése érdekében a másik is egyre gyakrabban nyúl a pohár után. És innen már legtöbbször nincs megállás. Hiába érzékeli valaki egy idő után, hogy másra jobban kellene az a pénz, a cigaretta és az ital egyre jobban fogva tartja.
A családorvos szerint nemcsak az életét rövidíti meg, aki nap mint nap alkoholt fogyaszt és cigarettázik, hanem az életminősége is szörnyű lesz az utolsó éveiben. – A dohányzás bénítja a légutak szövetét. Mit is jelent ez? Egy erős dohányos több év után már csak erős köhögéssel, krákogással tudja felköhögni a tüdőben letapadt port, koromszemcséket és egyéb szennyeződéseket. És ez csak egyik probléma. A dohányosok bőre elszürkül, szervezetük hamarabb öregszik, gyakoribb náluk a tüdőrák, és amiről kevesebbet hallunk, a COPD. Ez egy krónikus kínzó tüdőbetegség, amikor a beteg gyakran fullad, nem kap levegőt, és légzőkészülékre szorul – ecseteli a borzalmakat dr. Bense Tamás.
A háziorvos szerint az alkoholfogyasztás is nagyon csúnya dolgokra képes az emberrel. – Sokan azzal védekeznek, hogy ők kis mennyiséget isznak, ami nem káros. Nos, ha valaki mindennap iszik alkoholtartalmú italt, az már orvosi értelemben alkoholista. Ezért azt szoktam mondani, hogy hetente legalább egy-két napot hagyjanak ki a rendszeresen kis mennyiséget ivók is. Ugyanis, ha nem így tesz, előbb-utóbb függővé válik, és egyre többet fog inni. Ez pedig idegrendszeri problémákhoz, személyiségváltozáshoz és leépüléshez vezet. A krónikus gyomorhurutról, a máj- és szívkárosodásról, a gyomorfekélyről és a nyelőcső körüli vénák elpattanásáról nem is beszélve – mondja az orvos, aki szerint nem éri meg tönkretenni egy életet az alkohollal és a cigarettával.