Kitol a balatoni halgazdálkodókkal a kormorán. A ragadozó madár elszaporodott, évi száz tonna halat eszik meg. Annyira intelligens, hogy felismeri azt, aki egyszer már lőtt rá.
A halgazdálkodásban dolgozó szakemberek nagy csatát vívnak az egyre növekvő számú kormoránokkal. A nagy kárókatonának nevezett madár olyannyira elszaporodott a magyar tengernél, hogy komoly gondot jelent a halászatból élőknek. Évente akár száz tonna halat is megesznek, „gyérítésük” viszont akadályokba ütközik. A fekete tollazatú ragadozók ráadásul igen intelligensek: azt is megjegyezik, hogy az elriasztásukra kiküldött halgazdasági dolgozók közül kinek mikor kezdődik a szolgálata.
– Rárepültek a Balatonra, s az ott élő halak közül válogatnak – kezdte Turcsányi Béla, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. halgazdálkodási igazgatója. Kifejtette: a kormoránokat az EU a jelentősen védett fajok közé sorolja.
– Magyarországon szeptember és január között lehet őket gyéríteni, kétszáz példányra kapott engedélyt a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. is. Csakhogy a Balaton környéke gyakorlatilag teljesen be van építve, lakott területen pedig tilos lövöldözni.
– A kárókatona ügyes állat, jól lát, remekül repül, 40-50 kilométer meg sem kottyan neki, kiválóan úszik a víz felszínén és az alatt is. Szóval igazi túlélő – sorolta Turcsányi Béla.
A madár értelmességét mutatja, hogy felismeri azt az embert, aki egyszer már lőtt rá. A halgazdálkodási igazgató elmondta: amikor gyérítésnél közelednek feléjük, a madarak messziről kiszúrják őket, és átrepülnek a Balaton másik oldalára. Amikor a szakemberek átérnek a túloldalra, a madarak meglátják őket és visszarepülnek. Ha ezt megunják, akkor egyszerűen elindulnak egy másik tóhoz – közben meg röhögnek a halgazdálkodókon.