A nők sok helyütt ma is kevesebbet keresnek, mint a férfiak, akiknek ugyanolyan munkakörben, ugyanolyan végzettséggel és szakmai tapasztalattal a fizetése tíz-húsz százalékkal is magasabb lehet. Lássuk néhány jó tanácsot, melyek segítenek változtatni ezen.
A munkavállalók bére az évek előrehaladtával általában – és jó esetben – növekszik, ám a férfiaké általában gyorsabban, mint a nőké. A gyes és a részmunkaidő csak tovább fokozza ezt a hatást, hiszen e lehetőségeket – tegyük hozzá: ma még – elsősorban a nők veszik igénybe. Negyvenéves életkortól ráadásul a szakmai konkurencia nyomása is tovább erősödik.
A fiatalabbak egyre jobban nyomulnak, és ilyenkor sok hölgy meghátrál, mintha elfogyott volna belőlük a lendület. Ebben a korban a munkahely vagy a lakóhely megváltoztatása általában már szóba sem jön a nőknél, miközben a tanulmányok azt támasztják alá, hogy a férfiak pont ilyenkor váltanak gyakrabban munkaadót.
Lássuk, melyek azok a tipikus hibák, melyeket a nők a karrierük során elkövetnek, s természetesen azt is sorba vesszük, mit tanácsos mindezek helyett tenniük.
ÖNÉRTÉKELÉS: A férfiak akkor is megpályáznak egy állást, ha nem felelnek meg száz százalékban a követelményeknek. A nők ugyanakkor 90 százalék alatt még csak nem is próbálkoznak. Pedig alapszabályként érdemes észben tartani, hogy az elvárások mintegy ötven százalékának birtokában már nyugodtan megpályázható egy állás.
ELŐ A FARBÁVAL! A nők szakmai kérdésekben kevésbé szívesen beszélnek saját előnyeikről. Félnek, hogy úgy tekintenek majd rájuk, mint „hencegőkre”. Velük ellentétben a férfiak lényegesen bátrabban rukkolnak elő azzal, hogy mi mindent tudnak, milyen a képesítésük, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy munkájukat magasabb bérrel honorálják.
JÓ KÖZÉRZET Amennyiben a nők egy cégnél jól érzik magukat, aligha változtatnak – legtöbbször még több pénzért sem! Az az érzés, hogy „szeretnek engem”, gyakran fontosabb számukra, mint a szakmai vagy az anyagi siker.
S most vegyük sorra, miként juthatnak a nők több fizetéshez!
ELSŐ LÉPÉSEK A legtöbb nő azt reméli, hogy a főnöke a jó munkát automatikusan fizetésemeléssel jutalmazza. Nos, ne számítsanak erre, ez sajnos általában soha napján történik meg. Mi a teendő? Vegyék kezükbe a kezdeményezést!
INTERJÚ Értelemszerűen tanácsos már az állásinterjúra alaposan felkészülni. Próbálják, játsszák végig az interjút valakivel, vagy gyakorlásképpen jelentkezzenek egy olyan cégnél, ahová amúgy sem mennének dolgozni! A tanulmányok rávilágítanak, ha nincs tétje a dolognak, a nők sokkal magabiztosabbak, s akár 25 százalékkal is magasabb fizetést képesek kialkudni.
FRAPPÁNSAN! A bemutatkozó beszélgetésen a férfi főnökök gyakran totálisan ki tudják zökkenteni a nőket az előzetes koncepciójukból. Legyenek ezért frappánsak, de sohasem pimaszok, s vigyenek bátran egy kis humort is a beszélgetésbe, ezzel elveszik annak „hivatalos” élét, oldják a feszültségét. Végül: fogalmazzanak röviden! Egy egyértelmű nem a legtöbbször tökéletesen elég és hasznosabb a magyarázkodásnál.
MENNYIÉRT? Meg kell nevezni a konkrét fizetési igényt? Igen! Sose kérdezzék, mennyit tudnának ajánlani, nevezzék meg, mennyiért vállalják az állást! Sorolják fel a beszélgetés során, milyen hasznot hajthatnak a vállalatnak. Tegyék egyértelművé, hogy a munkaadó is éppen úgy pályázik, csak éppen a dolgozónál, hogy megszerezze magának.
NYERNEK ÖNNEL Hangsúlyozza, hogy a nők – noha általánosítani nem lehet – remek szervezők, s egyszerre többféle munkán is rajta tudják tartani a szemüket. A részmunkaidősöknek az válik javukra, hogy nincs idejük „pletyózni”, s így hatékonyabbak a munkában.
CÉGÉRDEK No, de miért tesznek jót a nők a vállalkozásnak? Mert épp olyan kitartóan tudnak dolgozni, mint a férfiak, de velük ellentétben ritkábban változtatnak helyet, s szinte minden területen általánosságban javítják a munkahelyi légkört.