Valóban az Őrsereg nevű szervezet, avagy egy magányos merénylő robbantott bankot január 13-án a fővárosi Lehel úton? A merényletet magára vállaló csoport további akciókat helyezett kilátásba. A fenyegető levelet átvevő Éliás Ádám úgy véli: nem árt komolyan venni.
A rejtélyes levél hadüzenetnek is felfogható, a kérdés már csak az: valóban a Lehel úti bankrobbantó küld-te-e. A fenyegető üzenetet tartalmazó boríték múlt szerdán landolt a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) postafiókjában.
Újabb célpontok
– Egy fehér, hosszúkás borítékban lapult a levél. Jól kivehető volt a postai pecsét, tehát a feladás helye – mondta lapunknak a VÉSZ elnöke, Éliás Ádám. – Vidéken adták fel. Újságokból, könyvekből kivágott, kicsi és nagy, színes és fekete-fehér betűkből tevődnek össze a mondatok. Az első gondolatom az volt, hogy összetépem és kidobom. De aztán elolvastam újra, és már nem voltam meggyőződve róla, hogy csak egy ízetlen tréfával van dolgom.
A levél megfogalmazása csöppet sem zavaros, érződik rajta, hogy írója szélesebb ismeretekkel rendelkezik. Gyakran használ szlenget, a mondanivaló mégis komolyan vehető. Vidéki és budapesti bankfiókokra és bankhálózatokra egyaránt fenyegető utalást tesz. A levél írója nem politizál, pártokat egyáltalán nem említ. Többes szám első személyben fogalmaz. A személyes véleményem az, hogy itt valóban egy szervezettel állunk szemben, amely elszánta magát a cselekvésre – tette hozzá Éliás.
Nem terrorista
A VÉSZ elnöke természetesen megfogta a levelet, amit másnap átadott a rendőrségnek. Kérdésünkre közölte: nem vettek tőle ujjlenyomatot. Logikus felvetés: ebben az esetben vajon miképp tudják megkülönböztetni az esetleges robbantó kézjegyétől?
Nos, a rendőrség egyelőre nem közöl részleteket a nyomozásról. Tegnap az ORFK Kommunikációs Szolgálata csupán annyit közölt a Borssal: a rendőrség a levél létezésének tényét megerősíti, a levél tartalmával és a megtett intézkedésekkel kapcsolatban tájékoztatással nem szolgálhat. Az NNI továbbra is robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaélés és közveszélyokozás bűntett miatt ismeretlen tettes ellen folytat eljárást.
Aprólékos munka
A Bors által megkérdezett szakértő ugyanakkor biztos benne, hogy a levelet aprólékos vizsgálatnak vetik alá. Milyen az összetétele a levélpapírnak? Hol gyártják, árulják? Van-e ujjnyom a papíron? Honnan vágták ki a betűket? Milyen ragasztóval rögzítették a papírhoz? Milyen anyagmaradvány, esetleg DNS-képlet (hajszál, nyál stb.) van a kivágott betűkön vagy a ragasztóanyagon?
– Ezeket a kérdéseket vélhetőleg a nemzetbiztonság szakszolgálata mellett a rendőrség nyomkutatásra képzett szakemberei vizsgálják – nyilatkozta lapunknak Orosz István, aki 2008-ig az NNI bűnszervezetek elleni osztályát vezette. Szerinte mindenképp áttörésnek számít a Lehel úti robbantás ügyében, hogy jelentkezett egy, az ügyet magára vállaló személy vagy szervezet.
– Azt gondolom, hogy az alapján, amit eddig tudunk a robbantásról, ugyanolyan valószínűséggel beszélhetünk egy sértett devizahitelesről, mint egy volt titkosszolgálati tisztről vagy egy jó intellektusú magányos farkasról, aki a világra nyitott, tanult ember – tette hozzá a szakértő.
Választások 2014
– Nem lehet véletlen, hogy a választások előtt néhány hónappal történt a robbantás. Az emberek tele vannak gyűlölettel, nyilván ilyen eszközökkel is lehet korbácsolni a közhangulatot – ezt már Németh Zsolt kriminológus nyilatkozta lapunknak.
– Nem feltételezem, hogy egy ilyen akció mögé bármely intézmény odaállna, de az valószínűsíthető, hogy a titkosszolgálati módszerek alkalmazása nem idegen az elkövetőtől. A titkos műveletek elvégzésében hajlama vagy épp gyakorlata van. Kizárt, hogy egy hétköznapi ember ilyen hidegvérrel ezt a robbantást meg tudta volna csinálni.
Lőttek a rendőrpalotára
A Lehel úti robbantásra emlékeztető merénylet ritka. Hasonló eset 2007 februárjában történt, akkor gépkarabélyból golyózáport zúdítottak a rendőrség Teve utcai székházára. Az elkövetőket azóta sem fogták el. 2010 áprilisában egy 46 éves férfi telefonon azzal fenyegetőzött, hogy kézigránátot robbant az Országház épülete előtt. A térfigyelő kamerák felvételei alapján elfogták.
A robbantással fenyegetőzésnek súlyos következményei lehetnek. Tavaly szeptemberben négy év fegyházra ítélt egy robbantással fenyegetőző férfit a Kecskeméti Törvényszék. A terrorcselekménnyel fenyegetés bűntettét rótták a terhére.