Egyre komolyabb erővé lép elő a baloldali összefogás, azonban valószínűleg még ez is kevés lesz ahhoz, hogy megnyerjék a választásokat. Eddig ugyanis az a párt, amelyik januárban vezette a közvélemény-kutatásokat, mindig nyert.
Habár még a választások pontos időpontját sem ismerjük – a legvalószínűbbnek április 6-a tűnik –, egyre több mindenbôl lehet megjósolni a várható kimenetelt.
Például a januári közvélemény-kutatásokból. Lapunk megvizsgálta az elmúlt három országgyűlési választás előtt mért biztos választók számát, illetve a tényleges eredményeket. Ebből arra lehet következtetni, hogy 2002-ben, 2006-ban és 2010-ben is már januárra kialakult a végső sorrend.
A kormányon lévő Fidesz és az MDF szövetségét 2002-ben 43 százalék körül mérték, míg az ellenzéki pártok ötven százalékon tanyáztak. Sikerült is megnyerniük a választásokat annak ellenére, hogy a kormánypártok nagyot javultak a végére, de ez sem volt elég. Négy évvel később pont fordítva történt: a kutatások szoros állást mértek (Fidesz 47 százalék, MSZP+SZDSZ 48 százalék), a végeredmény azonban viszonylag magabiztos Gyurcsány-győzelmet hozott.
A legegyértelműbb 2010-ben volt a helyzet, akkorra már annyira elfordult mindenki az MSZP-től, hogy nem is lehetett kérdéses az eredmény, az elsöprő Fidesz-siker, a már ismert kétharmados győzelemmel.
A legfrissebb – december végi – adatok szerint 2014-ben még mindig vezet a Fidesz, de már nem akkora különbséggel, mint 2010-ben. Az MSZP–DK– Együtt tengely ugyanis komoly erőt képvisel, összesen már 37 százalékon állnak, szemben a Fidesz 47 százalékával. A számok tehát kormánypárti győzelmet jósolnak, de nagyon szoros meccsen. Miközben a baloldal már mindenhol biztos kormányváltást vizionál, a Fidesz elnöke bölcsen óvatosságra int, Orbán Viktor egyelőre nem akar előre inni a medve bőrére.
– Valóban nem is érdemes, hiszen a Fidesz jól tudja, hogy nyerő helyzetből is el lehet bukni a választást. A baloldal viszont nem tehet mást: a magabiztossággal, a változás ígéretével kell megnyernie a kiábrándult szavazókat. Ráadásul hiába mondható jelenleg komolynak a kormánypárti előny, figyelembe kell venni, hogy most új választási rendszer lesz, ahol bármi megtörténhet. Talán ezért is óvatos a jobboldal - mondta Kiszelly Zoltán politológus.
A biztos szavazók pártszimpátiája három hónappal a választások előtt és a választások eredménye
2002. január Választási eredmény
Fidesz+MDF 43% Fidesz+MDF 48%
MSZP+SZDSZ 50% MSZP+SZDSZ 51%
2006. január Választási eredmény
Fidesz 47% Fidesz 43%
MSZP+SZDSZ 48% MSZP+SZDSZ 54%
2010. január Választási eredmény
Fidesz 62% Fidesz 53%
MSZP 22% MSZP 19%
2014. január Választási eredmény
Fidesz 47% Fidesz ?
MSZP+DK+EGYÜTT 37% MSZP+DK+EGYÜTT ?