Első helyen állunk a műanyagszatyor-fogyasztásban egy EU-s felmérés szerint. Ahhoz képest, hogy egy egyszer használatos szatyorra mindössze 25 percig van csak szükségünk, a hagyományos nejlonok 300–400 évig terhelik a környezetet.
Bár az egykor ajándékba adott bevásárlószatyrokat ma már szinte mindenhol pénzért kínálják, az egyszer használatos, általában a pékáru és zöldséges részlegeken fellelhető nejlonokért továbbra sem kell fizetni.
Talán ez is közrejátszik abban, hogy az Eurostat becslései szerint nejlonzacskó-fogyasztásban elsők vagyunk az unióban. Míg a finnek évente négyet, addig egy átlagos magyar 466 ilyet használ.
Amerikában létezik olyan állam, ahol egész egyszerűen betiltották a nejlonszatyrot, mondván, dollármilliókat emészt fel az eltakarítása, másutt, például Walesben öt centet kérnek az egyszer használatos változatért is.
Rátz Judit, a HUMUSZ Szövetség alelnöke a sarc helyett a gondolkodásmód-változásban hisz. – Azért, mert valamit ingyen adnak, még nem biztos, hogy szükségünk is van rá. Az egyszer használatos nejlonzacskókra átlagosan 20–25 percig van csak szüksége az embernek, aztán kidobja, terhelve a környezetet.
A nejlonszatyrok ugyanis kimerülő erőforrásnak számító kőolajból készülnek, ráadásul még az elbomló változatok komposztálása is több hónapot igényel. Akár odáig is elmehetünk, hogy magunk sütjük odahaza a kenyeret, így nem kell a pékáruk mellett sorakozó nejlonokkal pepecselni, de az is járható út, ha az otthoni kenyértartó zsákkal kelünk útra. Ha pedig mégis nejlonszatyrot ragadunk, ne csak egyszer használjuk, többször vásároljunk vele, vagy szemetesnejlonként hasznosítsuk! – tanácsolja a környezetvédő.
Magyarországon a Tesco három éve kér pénzt az egykor ingyenes nejlonszatyrokért, amik mellett 100 százalékosan újrahasznosított papírtáskát és strapabíró, visszaváltható TS Örökzöld nejlont is kínálnak. Utóbbiból évente 3,5 millió talál gazdára. Igaz, a továbbra is ingyenes, egyszer használatos nejlonokból viszont havonta tizenhatmillió fogy…
Szennyezik a tengereket
A nejlonzacskók a második világháború után jelentek meg, s az első darabok még mindig a környezetet terhelik, lévén a lebomláshoz szükséges 300–400 év vége még odébb van. Az évek alatt az óceánokban hatalmas, jórészt a víznél könnyebb nejlonzacskókból álló szemétszigetek alakultak ki, melyek komoly gondot jelentenek. A vízi élőlények egy része ugyanis ezekbe beleakadva elpusztul, míg mások ezekből táplálkoznak. Emiatt pedig a még egészségesnek tartott tengeri halfogyasztás idővel veszélyessé válhat.
Éves műanyag-szatyor-fogyasztás, fejenként
1. Finnország 4
2. Írország/Luxemburg 18
3. Ausztria 45
4. Németország 64
5. Hollandia 71
6. Franciaország 79
7. Belgium 97
8. Svédország 100
9. Málta 107
10. Spanyolország 120
... Magyarország 466
(Forrás: EUROSTAT)