Aktuális

Rambónak nézték a magyar régészt Kambodzsában

GJ

Létrehozva: 2013.12.11.

Belényesy Károly a dzsungel közepén ás puszta kézzel, lapáttal mérges kígyók, skorpiók között. Kambodzsában a Khmer Birodalom egykori fővárosát kutatják.

A dzsungel által benőtt és jórészt elfeledett Koh Kerben 2011 tavaszán kezdődtek az ásatások.

Mint arról a Bors korábban beszámolt: Kambodzsában a jóval ismertebb Angkortól százötven kilométerre északkeletre található az a hely, ahol a X. században a Khmer Birodalom fővárosa volt. A 35 négyzetkilométeres területen templomok, épületek maradványai találhatók. Itt kutatnak magyar és khmer régészek Károly vezetésével.

– Amikor először megjelentem a faluban, odagyűltek körém, tapogattak, és azt mondták, még sosem láttak ekkora embert. A falu legnagyobb lakóját hívták, ő is csak a vállamig ért – emlékszik a régész. A kambodzsaiak elnevezték Rambónak. Tízfős csapatával végezte az ásatásokat.

– Fel kellett készülni, hogy bármikor találkozhatunk veszélyes állatokkal. Főleg a mérges kígyóktól tartottunk, de felbukkantak óriás ókok és skorpiók is. Rá­adásul óvatosan kellett köz­lekednünk, mert Kambodzsa földjében a mai napig több millió akna szunnyad – teszi hozzá.

Az ásatások során több fontos lelet bukkant elő. Megdőlt az a korábbi nézet, hogy Koh Ker csak húsz évig volt a Délkelet-Ázsiát uraló birodalom központja. A lézeres felmérések, kerámiavizsgálatok és próbaásatások megerősítették: az építkezések több korszakon át folytatódtak, itt valószínűleg jelentős és hosszú időn át fennálló város volt. Az elmúlt két év felfedezéseiből most könyv jelent meg.

Az egykori khmer épület az inkák templomaira hasonlít. Vajon volt kapcsolat köztük?

A magyar régészek januárban utaznak vissza Kambodzsába, folytatják a kutatásokat. Szeretnék, ha Koh Ker éppen olyan híres lenne, mint Angkor, ahová évente kétmillió turista láto­gat el.

Több tízmillió eurót ér

Kambodzsának adományozza khmer kollekcióját Zelnik István, az Aranymúzeum tulajdonosa és az amerikai Douglas Latchford gyűjtő. Ezzel egyesül a világ két legnagyobb khmer aranytárgygyűjteménye.

Fülbevaló, arany-drágakő berakással, Kambodzsa, VI–VIII. század

A Khmer Birodalom fénykorából, a IX–XIII. századból Kambodzsa viszontagságos történelme miatt kevés aranytárgy maradt fenn, ezért nagy jelentőségű a két gyűjtő felajánlása. Az egyesített kollekció bemutatásához Zelnik István vásárol és felújít egy épületet a fővárosban, Phnom Penhben.

Ez lesz az első olyan múzeum, ami az egykor ott élt civilizáció aranytárgyait mutatja be. A kiállítás tárgyainak értéke felbecsülhetetlen, biztosítási értékük is több tízmillió euró.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek