Egy kormányrendelet nemcsak a benzinkutakról, hanem a 2500 négyzetméternél nagyobb üzletekből is kitiltja a dohánytermékeket.
A 2500 négyzetméternél nagyobb alapterületű eladótérrel rendelkező üzletekben, valamint az üzemanyagtöltő állomásokon legfeljebb 2014. május 30-ig lehet dohánytermékeket árusítani. Így módosította a kormány a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységhez kapcsolódó kormányrendeletet.
A nagy alapterületű üzletekhez kapcsolódó vagy azokat kiegészítő üzletsoron akkor sem lehet dohányboltot nyitni, ha az egyébként fizikailag elkülönül az üzlettől. Ugyanez a tiltás vonatkozik az üzlet parkolójára is.
Miért van erre szükség? – kérdeztük a kormányszóvivői sajtóirodán, ahol a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt.-hez irányítottak. – Ezekben a hipermarketekben, illetve a benzinkutakon összesen kétszáz dohánybolt működik, melyek az összes, szám szerint 6300 dohánybolt forgalmának a 17 százalékát lefölözik. Ez így nagyon aránytalan. A törvénynek a dohányzás visszaszorítása, a nemdohányzók védelme az alapvető célja, ez a lépés is ezt szolgálja. Egyes sajtóértesülések szerint mindez kártérítési perek sokaságát indíthatja el, ám erről szó sincs, hiszen a koncessziós jogot ezek az érintett üzletek nem veszítik el. Bármely most üzemelő dohánybolttól legalább kétszáz méter távolságra nyithatnak másik üzletet. Annak idején nem helyet vásároltak, hanem jogot szereztek az üzletnyitásra – mondta a Borsnak Légrádi Petra, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. kommunikációs vezetője.
Koleszár Erzsébet az egyik nagy budapesti bevásárlóközpontban üzemeltet dohányboltot. – Hallottam a kormányrendeletről, de reméltem, hogy ez nem igaz. Ha így lesz, az nagy baj, mert itt elég jó a forgalom. Muszáj lesz egy másik helyet keresnem, lehetőleg hasonlóan forgalmasat.