Az emberi hiszékenység nem ismer határokat. A legtöbb csaló természetesen sok pénzhez akar jutni, de előfordul, hogy a kegyes csalások olykor szélhámosokat lepleznek le, sőt akár még történelmi fordulatokat is hozhatnak.
Eiffel-torony eladó!
Victor Lustig pályázhatna a minden idők legpofátlanabb szélhámosa címre. Francia miniszterhelyettesnek kiadva magát 1925-ben egy hónapon belül kétszer is eladta az Eiffel-tornyot – a titkos tárgyalások után legtöbbet ígérő párizsi vaskereskedőnek. A megbeszéléseken államérdekre hivatkozva a legnagyobb titoktartást kérte. Az első sikeres akció után elmenekült, de pár hét múlva visszatért – ekkor jelentette fel az egyik partnere.
Ám Lustig időben elszökött, ahogyan ezt a tengerentúli szélhámosságai után is többször megtette, de a sorsát nem kerülhette el: 1934-ben letartóztatták, és 13 évvel később a rácsok mögött halt meg. A halotti igazolására foglalkozásának ezt adták meg: „kereskedő gyakornok”.
Csaló és nemzeti hős
Egy képhamisító ritkán válik ünnepelt hőssé, ám Han van Meegerennel ez esett meg. Az 1889-ben született művész be akarta bizonyítani, hogy technikája a legnagyobbakéval vetekszik, ezért úgy gondolta, megfesti a neves németalföldi mester, Vermeer egyik képét, és eredetiként megmutatja a művészettörténészeknek, majd leleplezi magát.
Ám a hamisítás oly tökéletes lett, hogy a szakértők ámuldoztak, a gyűjtők pedig az egymás után érkező hamisítványokért óriási összegeket kínáltak. A hamisító ráadásul „új” Vermeereket is festett, gyakorlatilag létrehozott egy olyan korszakot, ami a valóságban nem is létezett.
A fordulat akkor állt be, amikor a II. világháború után Göring gyűjteményében felbukkant az egyik ál-Vermeer, és a képhez tartozó papírok, számlák alapján be lehetett azonosítani Meegerent. Kollaboránsként állították bíróság elé, a vád szerint nemzeti kincseket játszott át a náciknak. Ekkor mindent bevallott, de először nem hittek neki. A tárgyalás előtt egy szigorúan őrzött szobában kellett újrafestenie egy remekművet.
Amikor kiderült, hogy hamisító, a közvélemény mellé állt, hiszen nem csak a magukat oly nagyra tartó műértőket, de a nácikat is átverte. A bíróság is megengedő volt, egyetlen év börtönre ítélték, ám ekkor szívroham végzett vele.
Fantomkatona
A hadtörténet egyik legnagyobb átverése után a brit hírszerzés ezt táviratozta Churchillnek: „A fasírtot egészben lenyelték”. 1943-ra a szövetségesek kiszorították Észak-Afrikából a német erőket, és Dél-Európába a leglogikusabb út Szicílián keresztül vezethetett volna. Mindezzel azonban a német hadvezetés is tisztában volt, ám egy briliáns ötlet segített Hitler megtévesztésében.
A britek egy londoni öngyilkos testét vették „kölcsön”, katonai uniformist adtak rá, zsebébe kitalált szerelmének szóló levelet és a tiszti kaszinóból származó számlát tettek, majd egy titkos iratokkal megrakott táskát erősítettek rá.
A fantomkatonát egy ten- geralattjáróval juttatták a spanyol partokhoz abban a reményben, hogy a németekkel szövetséges spanyolok a testet kiszolgáltatják majd a németeknek. A terv bevált, a táskában lévő hamisított haditerv – amely szerint a szövetségesek Görögország és Korzika partjainál lépnek majd be Dél-Európába –, Hitlerhez is eljutott. A Führer oda is csoportosította a legfőbb erőit, és amikor a szövetségesek megkezdték a szicíliai partraszállást, azt hitte, hogy az csupán megtévesztés.
Még több hírért kattintson Facebook oldalunkra!