Hasukkal elégedetlenek a legtöbben, hiszen ez az egyik legnehezebben formában tartható izomcsoportunk. Épp ezért fontos, hogy ne csak a strandszezon előtt hajtsunk rá, hanem folyamatosan kondiban tartsuk. Lássuk a tévhiteket és a valóságot!
Mindenki szeretné, ha lapos, izmos hasa lenne, és vannak, akik készek keményen dolgozni érte. A probléma az, hogy sok ember tesz fölösleges erőfeszítéseket pusztán ezért, mert nem tudja pontosan a sikerhez vezető utat.
Tévhit, hogy az extra mennyiségben végzett hasprés, illetve felülés vezet a kockás hasizomhoz. Sokkal fontosabb, hogy a gyakorlatokat helyesen végezze, s alkatához, munkájához, napi tevékenységéhez mérten étkezzen. Még a helyesen végzett gyakorlatok sora sem ér túl sokat, ha lényegesen több kalóriát fogyaszt, mint amennyire szüksége lenne.
Rigó Bianka, a csinos sportolóhölgy az alábbi gyakorlatot ajánlja olvasóinknak a lapos has eléréséhez. – Feküdjünk a hátunkra, húzzuk fel a lábunkat, s az egyiket tegyük keresztbe. Karunkat helyezzük a tarkónkra, s így végezzünk húsz hasprést. A gyakorlatból napi ötször húsz csodákra képes…
A helyesen végzett haspréshez feküdjön hanyatt, polcolja fel a lábát, vagy tegye keresztbe, kezét kulcsolja össze a feje mögött, majd oldalirányba emelje felsőtestét 5–7 centire, s lassan engedje vissza. Ebből a gyakorlatból végezhet 4 x 10-es vagy 4 x 15-ös szériákat, de később emelheti az adagot.
A lényeg, hogy ne kapkodjon, ne erőlködjön, nem éri meg sérülést, izomgörcsöt kockáztatni az alakunk miatt.
Az eredményes felülés érdekében szintén kulcsolja össze a kezét a tarkója mögött, majd emelje föl a törzsét lassan, s a hasizmát minél jobban megdolgoztatva megfontoltan ereszkedjen vissza. Ugyanannyit végezhet belőle, mint a hasprésből, de egy alkalommal csak egyik gyakorlatot „vesse be” a zsírpárnák ellen.
Szintén tévhit, hogy az éhezés hozzásegítene a lapos hashoz. Az éhezés nem csak hatástalan, de veszélyes is, hiszen a közismert jojószindrómához vezet, vagyis amikor végzünk a fogyókúrával, testünk igyekszik minél több zsírt elraktározni az elfogyasztott élelmiszerből. Fontos tehát megérteni, hogy az emberi szervezet nagyon összetett. Az éhezés pedig egyértelműen megzavarja az anyagcserét, s általános rossz közérzetet vált ki, ami aligha kedvez az egészségnek. Lényeges, hogy ne koplaljon, hanem rendszeresen egyen, de kis adagokat, s csak annyi kalóriát fogyasszon, amennyi teste fizikai terheléséhez szükséges. A csábító étrendkiegészítőkben is tanácsos mértéket tartani, azok ugyanis egyáltalán nem garantálják izmaink megacélosodását.
Sokan „hisznek” a diétás élelmiszerekben, például zabpelyhekben, szárított mag- és gyümölcskeverékekben, amely a mai élettempó mellett egyszerűbb megoldásnak tűnik a főzőcskézés helyett. Gyakorta kiderül azonban, hogy ezek az ételek is tartalmaznak finomított cukrot, s olyan mesterséges összetevőket, amelyekre a szervezetnek nem igazán van szüksége. Sokkal jobban meghálálja testünk, ha teljes kiőrlésű gabonából készült pékárukat, sovány húsokat, tejtermékeket, illetve friss, hőkezelés nélküli zöldségeket fogyasztunk.
Fontos
Amikor elkezd mozogni, adjon időt a szervezetének, hogy felvehesse a terhelés ritmusát. Egészsége – és a sérülések kizárása – érdekében ne hajtsa magát, ne kapkodjon a gyakorlatokkal, s ne dolgoztassa az izmait lendületből. Amennyiben úgy érzi, emelhet az edzésadagján, azt mindig fokozatosan, lépésről lépésre tegye.