Alig nyolc hónap van hátra a jövő évi választásokig, de egyelőre még sejteni sem lehet, miként birkóznak meg a konzulátusok a külföldön szavazni készülő több százezer állampolgárral. Egyelőre csak kérdések vannak. Botrány lesz?
Akár háromszázezer ember szavazata is veszélybe kerülhet a jövő évi választásokon, ugyanis nagyjából ennyi magyar állampolgár él vagy dolgozik külföldön, aki magyarországi lakhellyel is rendelkezik. Nekik nem jár olyan kiváltság, mint a magyarországi címmel nem rendelkező kettős állampolgároknak, akiknek lehetőségük lesz levélben szavazni. A Londonban vagy Brüsszelben élők kénytelenek lesznek befáradni a konzulátusokra.
A 2010-es választásokon alig hétezren éltek ezzel a lehetőséggel. Ez a szám most a sokszorosára nőhet, ami annyira jelentős pluszmunkát jelent a konzulátusoknak, hogy akár botrányba is fulladhat a voksolás. Ezzel kapcsolatban érdeklődtünk a külképviseleteken, ám nem kaptunk válaszokat.
A legnagyobb létszámú magyar kolónia Londonban él, itt akár kétszázezer szavazó is „megrohamozhatja” a konzulátust. Tegnap megkerestük a főkonzult, Riskó-Nagy Lászlót, de nem értük el. Munkatársai egyelőre nem adtak választ kérdéseinkre. Hasonlóan jártunk a müncheni, a berlini és a bécsi külképviseleteken is.
A hágai konzulátuson az egyik munkatárs a Borsnak elmondta: a Külügyminisztérium utasítása szerint ők ebben a kérdésben nem adhatnak felvilágosítást. Segítségképpen a választási iroda honlapját, illetve a Századvég weboldalát ajánlották. Kérdésünkre, hogy a Fidesz közeli Századvégnek mi köze ehhez, szintén nem kaptunk választ.
Egyedül Précsényi Árpád brüsszeli konzullal sikerült beszélnünk, aki elmondta: nincs felhatalmazása, hogy nyilatkozzon, ő is a Külügyminisztériumhoz irányított bennünket. Információink szerint több konzulátuson is készülnek már a választásokra, de hogy ezek az előkészületek pontosan mit takarnak, azt nem tudni. A külügy sajtóosztálya azt írta: még nem döntöttek, hogy a külképviseleteken hány fő segíti majd a szavazást, ám az előkészületek részleteiről semmit nem tudtunk meg.
Rossz a rendszer a szakértő szerint
Tóth Zoltán választási szakértő úgy véli, abnormális a rendszer. – Valakinek házhoz viszik az urnát – például a kettős állampolgárnak –, másnak pedig több száz kilométert kell utaznia a konzulátusra. Ez a választói alapjog megsértése. Már régen be kellett volna vezetni az elektronikus voksolást.
– Ha mindenki elmegy majd külföldön szavazni, akkor legalább annyian lesznek, mint a budapesti szavazókörökben. Márpedig akik külföldre mentek dolgozni, azok okkal tették ezt, és elképzelhető, hogy a véleményüket a választásokon egy iksszel is kifejeznék – tette hozzá Tóth Zoltán.