Meglehet, sokan pihent agyúnak titulálhatják azokat a bristoli kutatókat, akik vizeletből nyert energiával telefont működtetnek, ám ne zárjuk ki a lehetőséget, miszerint a jövő egyik igazán környezetkímélő energiaforrását találták meg.
Képzeljük el, amint reggel kicsoszogunk a lakásunk mellékhelyiségébe, hogy elvégezzük folyó ügyeinket, majd egy mérőműszerre pillantva örömmel állapítjuk meg, hogy ha kicsivel is, de fürdőszobánk energiaszintje határozottan megemelkedett. A képlet egyszerű: éppen annyival, mint amennyit magunkból kicsurgattunk.
Kicsit homályos jövőkép? Meglehet, de a bristoli robottechnikai laboratórium munkatársai óriási lépést tettek afelé, hogy mindez valósággá válhasson.
Biztos utánpótlás
Az Ioannis Ieropoulous vezette csoport ugyanis közvetlenül vizeletből állított elő energiát, mégpedig a sejtelmes elnevezésű bakteriális üzemanyagú akkumulátoros technológiával. – Vizeletünk olyan végtelen erőforrás, amelynek hasznosítása ugyan kézenfekvő, ám mindeddig váratott magára – lelkendezett a kutató, kiemelve, hogy a szélerőművek is leállnak, ha nem fúj a szél, a naperőművek is csak takaréküzemmódban működnek, ha beborul az ég; ám vizeletből mindenhol lesz utánpótlás, ahol az ember megfordul. Márpedig energiára is épp ott van szükség.
Apró lépés az emberiségnek
Soha senkinek nem sikerült még a „csoda”, ám a bristoli műhelyben most egy telefon akkumulátorát töltötték fel a vizeletből „kipréselt” energiával, így sikerült SMS-t küldeni, kicsit internetezni és icipicit telefonálni is – hiszen ez a leginkább energiaigényes funkció. Apró lépés, hiszen egyelőre csak minimális energiát tudtunk kinyerni, de nincs messze a nap, amikor a vizeletből a komplett fürdőszobánk energiaellátását képesek leszünk biztosítani.
Mindez - hangsúlyozzák a szakemberek – óriási mértékben hozzájárulhat otthonaink környezettudatos kialakításához.
Lemerült az aksi?
Szó, ami szó, ha létezik újrahasznosított energia, akkor a végtermékből nyert áramforrás mindenképpen az. Most már csak azt kellene tudnunk, hogy maga a műszer, amely minderre képes, mennyibe kerül. Lapzártánkig ezt az információt titok övezte, bár lehet, hogy csak a telefon akkumulátora merült le, és ezt a hírt már nem tudták továbbítani a külvilág felé.