Nagy az öröm a Jászberényi Állat-és Növénykertben: most először született utód, amióta afrikai tarajos sült. tartanak.
Egy fiatal sülpár lepett meg minket utóddal – mondja Fercsik Péter gyűjteményvezető. – Akár húszcentisek is lehetnek a kifejlett példányok tüskéi, amelyek születésükkor csak pár centisek és puhák. Aztán egy-két nap alatt megkeményednek.
A sülbébik két hónapos korukig szopnak, másfél évesen lesznek ivarérettek, és felnőttkorukra elérik a tizenöt-húsz kilót. Gyümölcsöt, zöldséget adunk nekik, de mivel rágcsálók, mindig kapnak kekszet és faágat is – magyarázta a szakember.
A nagyragadozók is lehetnek a sülök természetes ellenségei. A tüskéik azonban kitűnő védelmet biztosítanak, mert felmeresztik azokat, majd hátrálva támadnak. A tüske az állatban marad, és a seb könnyen elfertőződik. A bennszülöttek azt hitték, hogy a sül kilövi ezeket. – Nálunk a horgászok szokták elkérni a hat-tíz centis elhullajtott tüskéket, mert úszóként nagyon beváltak, míg Afrikában nyílhegyként használják – folytatta Fercsik Péter.
– Érdekes, hogy Olaszországban és a Balkánon is találtak már sülöket. Kibírják a telet is a szabadban, állatkertünkben azonban egy kis infralámpás kuckót is biztosítunk nekik.