Újra alkotják az egri várkapitány, Dobó István élethű arcképét az ősök napjára. A Dobó koponyája alapján készülő művet több antropológus készíti anatómiai szobrászattal.
A külön ünnepnappal nem rendelkező, de történelmünk gerincét alkotó hősöknek kíván emléket állítani a Magyar–Turán Alapítvány által szervezett II. Ősök napja.
Az augusztus 9–11. között megrendezett ünnep idén a Gárdonyi-évhez is kapcsolódva zászlajára tűzte Dobó István és a végvári védők em-lékének felelevenítését.
– 2006-ban a felvidéki Dobóruszkán került el a kapitány koponyája, amely később megfordult a Magyar Természettudományi Múzeumban is, ahol pontos mérések, dokumentáció készült róla. Ez alapján komoly antropológus szakemberek már korábban kipótolták a csont hiányzó részeit – mesélt a kezdetekről Bíró András, a Magyar–Turán Alapítvány vezetője, maga is kutató.
– Aztán az úgynevezett anatómiai szobrászat módszerével Kustár Ágnes antropológus kezdte el felépíteni a kapitány fejét. A koponyán található csontfelületek recéinek sűrűsége utal rá, hogy az adott területen milyen vastag mimikai izomréteg volt, ezek ará-nyaiból alakul ki az arc formája. A legnehezebb a fül, az ajkak és a szőrzet rekonstruálása. A fül porca nem marad meg, így annak alakjára sehogy, méretére is csak alig lehet következtetni. Az ajkaknál is kell némi „művészi szabadság”. A szőrzetre? Az egészen biztos, hogy Dobó István szakállat viselt – magyarázza a szakember.