Aktuális

Elképesztő sztorik az ikerszülések

Török Hanna

Létrehozva: 2013.06.09.

Néhány napja ötös ikreket szült egy cseh asszony, pedig ennek esélye kisebb, mint a lottóötösé. Ahol többes ikrek születnek, ott ipari méretben fogy a pelenka, és „felrobban” a család korábbi élete.

A lottóötös esélye hozzávetőlegesen egy a 44 millióhoz. Ha így vesszük, csaknem másfél öttalálatossal ér fel, ha valaki természetes úton ötös ikreket szül. Néhány napja ez történt Csehországban, ahol az addig egygyerekes vasutascsaládba csöppentek a babák: négy lány és egy fiú. Az apuka – foglalkozásának megfelelően – gyorsvonattal érkezett Prágába, amikor hírül vette, hogy megindítják a szülést.

Magyarországon harminc évvel ezelőtt fordult elő hasonló szenzáció; a kiskunfélegyházi Tarjányi Szilvia, Melinda, Hajnalka, Erika, Sándor 1983. január 24-én jött a világra. Az egész világon alig több mint húsz olyan ötös ikreket tartanak nyilván, akik nem hormonkezelés, illetve mesterséges megtermékenyítés nyomán születtek.

Magyar vonatkozású ötös ikrekről legutóbb hat évvel ezelőtt hallhattunk. A győri születésű, de Amerikában élő Cs. Nagy Marianna Indianapolisban adott életet az öt babának. Az anyuka nem szedett teherbe esést segítő gyógyszert, érthető hát, mekkora volt a meglepetés az ultrahangos vizsgálaton, amikor kiderült, hány csöppség „csücsül” a hasában:

- Leírhatatlan pillanat volt, amikor az ultrahangon az orvos lassan számolni kezdett: egy... kettő... három... négy kicsi szív. Aztán megállt. Férjemmel vizslattuk, vajon miért akadt el a szava, mire azt mondta: nem hiszek a szememnek, itt az ötödik kis szívecske! – mesél Marianna az ötszörös kismamaság első pillanatairól.

Nincs természetes trükk

Ahogyan az általunk megkérdezett szakemberek egybehangzóan állítják, természetes módszer vagy trükk nincs arra, hogy szánt szándékkal kettős vagy többes ikrek foganjanak meg. Amióta azonban létezik mesterséges megtermékenyítés, azóta drámai módon megnőtt az ikerszülések száma.

Ennek az az oka, hogy a gyermekáldás nélküli párokat előzetesen hormonkezelésnek vetik alá, majd pedig a méhen kívül megtermékenyített petesejtekből többet, akár négyet vagy ötöt is visszaültetnek.

Ám még így sem lehet biztosra venni a sikert. Az európai ­lombikkezelések­nél a teherbe esés aránya 23 százalék. A Kaáli Intézet által közzétett adatokból tudjuk, hogy 42 év felett már lezuhan, csupán 8 százalék az esély mesterséges megtermékenyítés esetén. A budapesti Váradi Eszter azonban 36 évesen jó esélyekkel indult a programban.

– Negyedik lombikbaba-próbálkozásunk során négy petesejtet ültettek vissza, és nagyon reménykedtünk abban, hogy ezúttal sikerrel járunk – kezdi a visszaemlékezést a Borsnak nyilatkozó Eszter, aki férjével a budapesti Forgách Intézethez fordult, miután természetes úton nem született babájuk.

– Az első ultrahang kimutatta, hogy három petezsák kialakult, a következő vizsgálaton kiderült, jó helyen ­tapad­tak meg, aztán már az is látszott, hogy az egyik kicsi fiú, a másik lány, ­legkö­zelebb pedig kiderült, még egy kislányunk lesz.

Eszternél a 36. héten indították meg az orvosok a szülést, világra jött Detre, Derill és Metta. A Váradi családban azonnal beindult a nagyüzem: a napi nyolcszori etetés, pelenkázás, átöltöztetés szoros napirendet kívánt; beszállt a nagymama és persze a férj is, enélkül nem megy.

Az állam egyébként nem honorálja külön a hármas ikrek születését, egyes önkormányzatok egyszeri segélyt nyújtanak, illetve akadnak olyan települések, ahol hivatásos segítőt, gondozót „kölcsönöznek” a sok babához – erről érdemes helyben tájékozódni.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek