A tét immár nem kevesebb, mint az életben maradás. Történelmi árhullám, sosem látott nagyságú víztömeg közelít Magyarország felé. A Duna mellett élők értékeiket mentik, rettegve, de elszántan készülnek a fékevesztett folyó támadására.
Miután Németországban és Ausztriában hatalmas pusztítást végzett, most Magyarországot fenyegeti a feltartóztathatatlan dunai ár.
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap reggel drámai hangon ecsetelte a helyzet komolyságát, mint mondta: „a víztömeg olyan óriási, hogy valóságos kockázatot jelent az emberéletre nézve”.
Mindenkit munkára mozgósíthatnak
Orbán három megyére – Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest – kiterjedő veszélyhelyzetet hirdetett. Ígérte: az ár elleni védekezéshez a költségvetés minden anyagi támogatást megad. Veszélyhelyzetben különleges intézkedésekre van lehetőség, így korlátozható a járműforgalom, valamint a lakosság közterületi tartózkodása, szükség esetén elrendelhető a kitelepítés is.
A törvény szerint veszélyhelyzetben elrendelhető ideiglenes polgári védelmi szolgálat is. Mozgósítani tudnak körülbelül nyolcezer katonát, ugyanennyi katasztrófavédelmi dolgozót, ezernégyszáz vízügyi szakembert és háromezer-hatszáz rendőrt. Tegnap több mint ezer katonát már be is vetettek, Dunaszentpálon, Komáromnál, Neszmélynél, Dunaalmásnál végeztek megelőző munkát.
A szuterént biztosan elönti a folyó
A Bors munkatársai Budapesttől Nagymarosig végigutazták a Duna partját, a környéken élők félve, de mindenre elszántan várják a tetőzést.
A Római-parton tegnap délelőtt a hullámok már a bicikliutat mosták. Gyepes Lajos 1960 óta kíséri figyelemmel a folyó viselkedését.
– Az utóbbi időkben négy-öt évente önt ki a Duna. Komolyabb problémák akkor léptek fel először, amikor ide, a partra kisebb szórakozónegyed épült. Jött is a nagy árvíz 2002-ben, és mindent elöntött – mondta a férfi, miközben homokzsákokkal és nagy fekete nejlonnal pakolták körbe az egyik önkormányzati üdülőt. Szentendrén tegnap délre felállították a mobil gátat, aminek élesben kell bizonyítania hatékonyságát.
Verőcén, a település elején áll dr. Granát János és felesége háza. Az idős úr 1967-ben költözött ide, azóta jó néhány árvizet megélt.
– Verőcén ez a telek van a legalacsonyabban, és félő, hogy a szuterént elönti a víz. A biztosító sajnos nem fizet a károkért, azokat saját magunknak kell helyrehozni – mondta Granát János.
Nagymaroson, a Fő téren tegnap már korán reggel sorban álltak a helyiek és a vízmű dolgozói, s lapáttal a kezükben várták, hogy megérkezzen az első szállítmány homok. A településen egy mobil gátat is felállítottak, de ettől még nem állnak le a homokzsákok töltésével.
Időseket evakuáltak
Sződligeten is kritikus a helyzet. Mintegy hatvanezer homokzsákot készítettek elő a település megvédésére. Tegnap több mint nyolcvan, zömmel idős embert költöztettek biztonságos helyre a Duna sződligeti árterében lévő Viktor Speciális Otthonból, mert az ingatlant hamarosan elöntheti az áradó Duna.
Az otthon lakóinak többségét helyben, egy oktatási intézmény tornatermében helyezték el, ahová a megyei katasztrófavédelem vitt ágyakat. Az átmeneti szálláson az étkeztetést és az orvosi ellátást is biztosítják.
A vásárlók eddig nem indítottak rohamot
Úgy tűnik, az árvízi hírek még nem indítottak el pánikreakciót fogyasztói szinten. Legalábbis a nagy magyarországi hipermarketekben nem észleltek megnövekedett keresletet a természeti csapások esetén nagyobb mennyiségben vásárolt termékek iránt. Gál Judit, az Auchan Magyarország munkatársa szerint áruházaikban az elmúlt két napban nem volt roham, ugyanakkor nem lehet kizárni, hogy a hétvégét megelőző napokban ugrásszerűen megnőjön a vásárlók száma.