Közel egy évvel elfogása után, pénteken áll bíróság elé Portik Tamás. A Prisztás-gyilkossággal vádolják, mint felbujtót. A Bors sorozatában feltárja, miért tartják őt az utóbbi húsz év legnagyobb magyar bűnözőjének.
– T. Pali emelte fel a 80-as évek végén Portik Tamást, aki egy intézetis gyerek volt. Pali bokszoló volt, és portás az Old Firenzében – mondta el leleplező vallomásában Radnai László, aki – mint írtuk – több más, az éjszakában ismert emberhez hasonlóan, vallomást tett Portik ellen.
Emlékezetes: Radnait a kecskeméti maffiaügyben 12 év fegyházra ítélték, majd miután vallomást tett Portik ellen, megromlott egészségi állapotára hivatkozva kiengedték. Portik, aki jól bokszolt, diszkókban lett kidobóember, majd annál a D. Gábornál jelentkezett, hogy neki akar dolgozni, aki valaha betörőként kezdte, ekkor azonban már az éjszakai élet egyik legbefolyásosabb személyiségének tartották.
Csak négyéves volt Portik kisfia, amikor a férfi egy edzőteremben megismerkedett a 16 éves Halmos-Riskó Almával. Két évvel később, 1994-ben már alapítója volt az azóta olajos ügyekről elhíresült Energol Rt.-nek. D. Gábor annyira megbízott Portikban, hogy a cég egyik igazgatója lett.
Hallgatólagosan mindenki úgy tudta, hogy a férfi az erőember a vállalkozásban. A kilencvenes évek leszámolásos bűncselekményei indítékaként rendre az Energol milliárdokat hozó illegális olajüzleteit emlegették.
Aztán az éjszaka egyre több alakja szeretett volna az olajból meggazdagodni, ezzel párhuzamosan egyre több robbantásos és leszámolás jellegű ügyet tartott számon a rendőrség. 1996-ban kezdtek nyomozni az Energol ellen.
Prisztást ugyanebben az évben, november 1-jén ölték meg. Amikor 1997 áprilisában elfogták az Energol és a vele üzletelő Conti Car Kft. vezetőit, Portikot már sehol nem találták. Lapunk úgy tudja, nem igaz az az általános vélekedés, hogy fülest kapott, és lelépett.
Portik ebben az időben – nem sokkal az elfogások előtt – magára haragította az orosz maffia vezetőjét. Úton-útfélen azt állította ugyanis, hogy az oroszok védelme nélkül is működhetne az Energol. Ennek volt köszönhető, hogy épp Bécsben volt, amikor a többi Energol-vezért elfogták. Miután nem tudták meggyanúsítani, az ügye elévüléséig – hat éven át – bujkált.
Tehette. Többen azt feltételezik, hogy rá voltak bízva az Energol milliárdjai. Mások azon a D. Gáboron keresték az eltűnt pénzt, aki az Energol-per tárgyalásán, a bíróság folyosóján kis híján tettlegességig fajuló vitába keveredett Portikkal. Utóbbi ugyanis odament a bíróságra, szemébe akart nézni D. Gábornak, hogy mindenki előtt így tisztázza magát.
Nem sikerült. Pillanatnyilag féltucatnyi olyan ember vallomását használják Portik ellen bizonyítékként, akik egykor esküdt ellenségei voltak egymásnak.
– D. Gábor és Portik kapcsolata megromlott. Gabi szerint Portik nem tudott elszámolni az olajos pénzzel – mondta Radnai László az egyik Portik ellen szóló vallomásában.