Aktuális

Bejött Orbán terve: megússzuk az új adókat

Bors

Létrehozva: 2013.05.30.

Magyarország a többszöri próbálkozás és rengeteg különadó kivetése után kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól. Kilenc év után sikerült ez, ami nagyon jó hír a piacoknak.

Magyarország lekerül az uniós szégyenpadról, az Európai Bizottság azt javasolta, hogy szüntessék meg a hazánk ellen indított túlzottdeficit-eljárást. Az eredmény nagy siker a kormánynak, Orbán Viktor ugyanis már 2010-ben azt mondta: ez az egyik fő feladat.

Magyarország az EU-s csatlakozás óta, azaz több mint kilenc éve áll az eljárás alatt. Igaz, ez eddig a szoros felügyelet nem járt konkrét szankciókkal, tehát az EU-s pénzekre nem volt veszéllyel. Ennek ellenére a hétköznapi életben is érezhető lesz, hogy Magyarország kikerül alóla. Eddig ugyanis az EU kérhetett kiigazításokat, megszorításokat, ezután ezeknek nem kell megfelelni, több szabadsága lesz a kormánynak. 

– Mindenképpen nagy eredmény, hogy kikerülünk alóla, hiszen ez rendkívül pozitív hír a piacok felé. Jól látható, hogy a forint új idei csúcsára (286 forint/euró) erősödött. Egyrészről bizalomgerjesztő lehet a befektetők számára, hogy megéri pénzt, munkahelyeket hozni Magyarországra. Másrészről – ami még fontosabb lépés – megelőlegezheti, hogy felminősítsenek minket a nagy hitelminősítők.

Az egyébként nem valószínű, hogy ettől beindul a kormányzati költekezés, hiszen az államadósság továbbra is magas, és nem szárnyal a gazdaság sem. De az elképzelhető, hogy további megszorításokra most már nem lesz szükség. Persze mindig az a kérdés, hogy meddig sikerül ilyen alacsonyan tartani a hiányt – vélekedett Saághy Pál, az Equilor vezető üzletkötője.

Hasonló véleményen van Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője is, aki szerint az egyik konkrét eredménye az eljárás megszüntetésének a pedagógus-életpályamodell bevezetése lesz, amit már jó ideje ígérget a kormány. 

Mi a lényege az eljárásnak?

Az Európai Unió tagállamai még 1992-ben állapodtak meg a túlzottdeficit-eljárásban, amely arra szolgál, hogy kordában tartsa az országok költségvetését. A határvonal a GDP három százaléka, azaz amelyik ország e feletti hiánnyal fogadja el a költségvetést, az ellen eljárást indítanak. Bár a szabály szerint súlyos szankciókkal (akár pénzbüntetéssel) is sújthatja az EU a tagállamokat, egyelőre nem élt ezzel a jogával.

Ugyanis mára szinte az összes tagállam (27-ből 20) bekerült az eljárás alá. A kikerülés mindenképp pozitív dolog, de meg is kell tartani a hiányt, ugyanis kikerülni nehéz, visszakerülni azonban nagyon könnyű. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek