Ahogy melegszik az idő, egyre több bosszúságot okoznak a rovarok. Ilyenkor gyorsan beszerezzük a leggyorsabban ható szert, de fogalmunk sincs, hogy miből van, milyen hatással lehet a szervezetünkre.
A növényvédők szelektív hatásúak, melyek a rovarokat irtják, de a környezetükre nincsenek káros hatással. Ezen az elven készülnek a zárt térben használható rovarirtók is, de sajnos a szakemberek törekvése nem mindig jár sikerrel.
A legnagyobb kockázatot persze a lakásban használt rovarirtók, illetve azok szakszerűtlen alkalmazása jelenti. A rovarok ellen bevethető spray-k, porok, spirálok, szalagok óriási választéka kínálja magát a polcokon, olykor azonnali, máskor a korábbinál 5–6-szor nagyobb hatást ígérnek. Mielőtt döntünk, érdemes elolvasni a dobozokon lévő feliratokat és tájékozódni.
Gyakran találkozhatunk például a permetrin nevű összetevővel, amely egyáltalán nem ártalmatlan. A hatóanyagok uniós besorolása szerint belélegzése, bőrön át való felszívódása remegést, rossz közérzetet okozhat, sőt rákkeltő. És akkor még nem beszéltünk a többi, szuper hatással kecsegtető szer hatóanyagáról.
Tanács: Lakásban a lehető legkevesebb irtószert használjunk. Ahol lehet, érdemes természetes anyagokat alkalmazni. Ha mégis szükségünk van szintetikus szerekre, tájékozódjunk egészségügyi hatásaikról és keressük meg a legkevésbé ártalmas alternatívát.