Óriási üzletet jelent a gyerekkozmetikum. Nem csak fürdőolajokat és testápolókat használnak a kicsik, de krémeket, hajápoló szereket, sőt gyereksminket is. Ám az anyagok egy része ártalmas.
Pócsik György babáknak gyártott tusfürdővel mosdatja lányát, Tündit.
– Soha nem néztem meg, milyen összetevőkből áll, ez eszembe se jutott – csodálkozik el, amikor megkérdezzük, tudja-e, mit ken a gyerek a bőrére.
A kislányok a rajzfilmekben és a tiniműsorokban kikent-kifent szereplőket látnak, így egyre fiatalabb korban nyúlnak sminkért, körömlakkért. Pedig ezek
a szerek ártalmasak lehetnek az egészségükre.
Találomra kiválasztottunk egy babaolajat, és megkértünk egy vegyészt, nézze meg az összetevőket.
– A PEG–80 és a PEG–14M rákkeltő anyag, sérült bőrre például tilos alkalmazni. A butylparaben mellrákot okozhat, mégis évtizedek óta használják arckrémekben, testápolókban, dezodorokban – mondja Matics Tamás.
A szervezetben a káros anyagok felhalmozódnak, és sosem bomlanak le. A szülők azonban nem nagyon tudnak mit tenni.
– Ha biztosra akar menni valaki, a maga nevelte állat zsírjából főz szappant, de ez nem életszerű – vélekedik Rákóczi Ferenc műsorvezető, a 4 éves Soma és az 5 éves Panna apukája. – Sminkről, rúzsról szó sem lehet 16 éves kor előtt. Ha emiatt megszólják, akkor ne járjon abba a társaságba!
Varga-Darabos Andrea a saját gyerekén látta a szintetikus készítmények kárát.
– Emil háromhetes volt, amikor kiütések keletkeztek a bőrén, és nem akart elmúlni. A bőrgyógyász rögtön azt kérdezte, hányféle szintetikus készítménnyel érintkezik a bőre – meséli Andrea. Mivel nem talált olyan natúr tisztálkodószert, amilyet keresett, szappant készített maguknak, 2010 óta pedig Mannaszappan néven másoknak is.