Szamosi Tamás gyerekgyógyász igazolást is ad a szülőknek, hogy a gyerekük ne egyen a menzán, annyira egészségtelennek tartja egyes iskolák ebédjét. A szülőknek azonban többnyire nincs más választásuk.
Elhízott, szívbeteg és zsíranyagcsere-problémákkal küzdő fiatalokat gyógyít nap mint nap dr. Szamosi Tamás gasztroenterológus. Sokkal kevesebb páciense lenne, ha a gyerekek egészségesebben étkeznének.
– Szív- és érrendszeri panaszok, daganatok, anyagcsere- és hormonális problémák előzhetők meg az egészséges gyerekkori étkezéssel. És éppen ez az, amire túl keveset figyelünk. Az elmúlt évtizedekben katasztrofálisan rossz minőségű lett a gyermekétkeztetés.
- A mai menzai koszt olyan, mint az aterogén diéta: ez az az étrend, amit a tudósok azért etetnek a kísérleti patkányokkal, hogy azoknak érelmeszesedésük legyen. Tele van koleszterinnel, telített és transzzsírsavakkal, egyszerű szénhidrátokkal, sok sóval, kevés benne a zöldség és a gyümölcs – jelentette ki az orvos a Borsnak.
– Húsz éve szorgalmazom, hogy ne szeméttel etessük az óvodás, iskolás gyerekeinket. Az iskolai menzák egészségessé tétele nem kerülne jelentősen többe, és a gyerekek is örömmel fogadnák. Most végre látom a változás lehetőségét, hiszen másfélszeresére növelte a kormány a közétkeztetés támogatását.
A doktor egyszerű változtatásokat javasol: minden étkezéshez járjon friss zöldség vagy gyümölcs, csirkét és pulykát adjanak, a főzelékeket pedig önmagukkal sűrítsék. Az is fontos, hogy a gyerekek tápanyagigényét figyelembe vegyék.
Az Országos Élelmezéstudományi Intézet 2008-as felméré-se szerint „…sem az étkeztetés körülményei, sem a feltálalt ételek mennyisége és minősége nem felel meg sok helyen az egészséges táplálkozás irányelveinek”. Ez is okozhatja, hogy az általános iskolások 26, a középiskolások 16 százaléka túlsúlyos.
Román Péter, a Junior Vendéglátó Zrt. vezérigazgatója figyelmeztet: veszélyes az általánosítás. Nem mindegy, kitôl rendelik az iskolák az ebédet. – Komoly minőségbiztosítási követelményeknek kell megfelelnünk, munkánkat külső szakértők is ellenőrzik. A receptek összeállításánál kiszámoljuk a tápértéket.