Kísérlet bizonyítja, a hangszínnek döntő szerepe van a politikában. A szavazók ugyanis arra voksolnak szívesebben, aki mély hangon szólítja meg őket. A politikusok közül így Orbán és Mesterházy harcát hozhatja a jövő évi választás.
Jobban kedvelik a szavazók a mélyebb hangú politikusokat – derítette ki az egyesült államokbeli Duke Egyetem legfrissebb kutatása. A kísérlet – amelynek eredményét most tették közzé – egy korábbi felmérésen alapult, az új eredmény azonban azt is bebizonyította, hogy nemcsak a férfiak, hanem a női jelöltek közül is a mélyebb hangúakat kedvelik inkább a választók.
A kutatásban részt vevőknek tíz pár férfi és tíz pár női hangot játszottak le, minden pár ugyanazt a mondatot mondta, azonban alig érezhetően manipulálták a felvételeket: az egyik hang magasabb, a másik pedig mélyebb lett. A résztvevôk elsöprő többséggel választották a mélyebb hangú jelölteket a szavazások során.
Talán ennek is köszönheti győzelmét Barack Obama, hiszen a jóval vékonyabb, magasabb hangú Mitt Romney-t sikerült megelőznie a tavaly novemberi választásokon.
Ha a vizsgálatot Magyarországra vetítve nézzük, akkor kijelenthetjük: a mai politikai porondon nincs ellenfele Harrach Péternek, a KDNP frakcióvezetőjének, illetve Kuncze Gábornak. Ők viszont várhatóan nem indulnak a miniszterelnöki posztért a 2014-es választásokon. A kormányfőjelöltek csatájában viszont szintén döntő lehet a hang szerepe.
Így a lehetséges hat kormányfőjelöltből kettő máris kieshet, hiszen Gyurcsány Ferencnek és Schiffer Andrásnak is magas a hangja. Bajnai Gordon a határon helyezkedik el, ellenben Orbán Viktor és Mesterházy Attila, valamint Vona Gábor a hangja alapján számíthat majd a szavazókra.
– A mélyebb hang már régóta előnye a férfiaknak, hiszen azon kívül, hogy a férfiasságot tükrözi, tudat alatt azt az üzenetet közvetíti, hogy az illető erős, magabiztos és megbízható, olyan, akire lehet támaszkodni. Ugyanez a nők esetében is igaz. Ha valakinek vékony vagy egyenesen halk a hangja, annak nehéz dolga lesz a politikában, hiszen az erőtlenséget sugároz – magyarázta a Borsnak Csehák Hajnalka pszichológus.
A kísérletet végzők a tanulmány végén leszögezik: a jelöltek hangja önmagában nem képes eldönteni egy országos választást, azonban mindenképpen befolyásolja azt.