Jelentősen növekedtek a banki költségek január elsejétôl, miután életbe lépett a tranzakciós adó. Bár a kormány azt ígérte, a pénzintézetek nem hárítják át a terhet, mégis az ügyfelek fizetnek.
BUKTA „Nem fogják áthárítani, gondoljunk csak a pénzügyi tranzakciós illetékre. Két ezreléknél például nagy verseny lesz: hogy ki hárítja át és ki nem, a bankok versenyeznek majd” – ezt válaszolta októberben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter arra a kérdésre, hogy az ügyfeleknek kell-e majd megfizetniük a bankokra kirótt újabb terheket. Az új évben sajnos kiderült, hogy az előrejelzés téves volt. Január elejétől szinte mindenhol emelkedtek a banki költségek, díjak.
A Bors számos banknál rákérdezett a díjemelésre, ám árom nap alatt mindössze az OTP és az Erste reagált megkeresésünkre. Mindkét bank elismerte a díjak változását, amelyet egyébként a törvénynek megfelelően már októberben bejelentettek.
Megkérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, hogy mit szólnak az áthárításhoz, és tervezik-e, hogy fellépnek ellene. Azt a választ kaptuk: a minisztériumnak nincs jogszabályi lehetősége arra, hogy a tranzakciós adót a bankok ne hárítsák át, erre van a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
Kiderült azonban, hogy ez a két szervezet is tehetetlen. A PSZÁF-tól azt a választ kaptuk, hogy a törvény bár korlátozza, de nem zárja ki a kamatot, díjat vagy költséget érintő, kedvezőtlen egyoldalú szerződésmódosításokat a bankok részéről. Arra nem kaptunk választ, hogy indultak-e már vizsgálatok az ügyben.
– A Gazdasági Versenyhivatal kiemelten figyeli a tranzakciós adóval kapcsolatos piaci folyamatokat. A GVH a versenytörvényt sértő magatartás gyanúja esetén eljárást indíthat. Fontos azonban kiemelni, hogy önmagában az áremelés nem jelenti a törvény megsértését – írta a GVH.
A kormány tehát egyelőre nem tud mit tenni az áthárítás ellen, az ügyfelek így már csak Doubravszky György pénzügyi biztosban reménykedhetnek, aki vizsgálatot indított az ügyben. A fentieket is figyelembe véve azonban kérdéses, hogy milyen eredményt hozhat a vizsgálat, ugyanis a pénzügyi biztosnak annyi eszköze sincs, mint egy hatóságnak.