Aktuális

Egyre kevesebb fizetést kap II. Erzsébet

Bors

Létrehozva: 2013.01.23.

Európa királyi és hercegi családjait is elérte a válság. Albert monacói hercegnek autóiról, II. Erzsébet brit uralkodónak fizetésemeléséről kellett lemondania.

Döntött a madridi kormány: I. János Károly spanyol királynak kevesebb pénzből szükséges kigazdálkodnia udvarának fenntartási költségeit. De mégsem ő, hanem II. Erzsébet brit uralkodó a megszorítások legnagyobb vesztese Európa legnagyobb uralkodóházai között. Euróban mért kiadásaikat forintban közöljük.

Ruhák, cipők 60 millióért

I. János Károly újévi televíziós beszédében a politikusokat hibáztatta azért, hogy Spanyolország a csőd szélére került. A héten a képviselők dönthettek sorsáról és a madridi parlament fel is hatalmazta a kormányt, nyirbálja meg a király éves büdzséjét 95 millió forinttal. Idén tehát 2,3 milliárd forintból kell gazdálkodnia I. János Károlynak és nejének, Zsófia hercegnőnek.

Az uralkodót váratlanul érte a megszorítás azok után, hogy tavaly maga kérte, ne emeljék meg fizetését, hagyományos, nyári mallorcai vakációját pedig egy héttel lerövidítette. Azonban a királyné és Fülöp trónörökös felesége a válság ellenére hatvanmillió forintot költhet ruhákra, cipőkre és szépítkezésre.

Erzsébet emelést kért

II. Erzsébet kincstárnoka 2010-ben vetette fel a brit parlamentnek, hogy emeljék meg az uralkodói pár évi 2,4 milliárd forintos fizetését, mert költségeiket már nem tudják fedezni. Erzsébet 1990-ben kapott utoljára emelést.

Az adófizetői pénzekre oly kényes britek nyomására azonban minden éppen ellenkezőleg történt. A kormány tavaly jelentette be, hogy a királynőnek is osztoznia kell a válságban alattvalói sorsával, akiktől 81 milliárd forintnyi többletadót hajtanak be. Ezért a paloták rezsijét csökkentették (négy év alatt 25 százalékkal) és kijelentették: elmaradnak a II. Erzsébet által megrendelt felújítások: a Buckingham-palota báltermeinek és a windsori kastély szobáinak restaurálása.

A botrányhôs, Harry herceg fenékmutogatással és pucérkodással végződő tavaly augusztusi, Las Vegas-i partija után pedig a kormány azt javasolta az uralkodói háznak: nyaralásaik javát ezentúl inkább a királyság területén (Skóciában, Walesben, Észak-Írországban és Angliában) töltsék.

Jacht saját zsebből

Beatrix holland királynő udvara idén 2,4 milliárd forintból gazdálkodhat, de egyéb költségek címén további 1,3 mil-liárd forint áll rendelkezésre személyes kiadások címén. De ezek már a királyi válság-költségvetés számai. A királyné így 1,2 milliárd forinttal kap kevesebbet a tavalyi évhez képest, mindemellett a tengerentúli és egzotikus utazások költségeit is visszafogták. Ezen túlmenően Beatrixnak vállalnia kellett, hogy maga fizeti jachtja fenntartását.


5,2 milliárdos esküvő

Albert monacói herceg hibrid hajtású Toyotára cserélte le terepjáróit. Egyelőre ennél több válságintézkedést nem tesz az udvar annak ellenére, hogy Albert 2011-ben kötött házassága még mindig adósságként szerepel a hercegség költségvetésében. Két éve egymilliárd forintnyi kölcsönt kellett felvenniük ahhoz, hogy állni tudják a háromnapos ünnepségsorozat 5,2 milliárdos számláját.

Átengedte az inflációt

II. Albert belga király fizetésének egy részével – 320 millió forinttal – beszáll birtokainak fenntartásába, azaz ennyivel kevesebbet kér az adófizetőktől. A belga alkotmány értelmében az inflációval azonos mértékben kell emelni a király pénzét, Albert erről az összegről mondott le. Gyermekei a csökkentett büdzsé ellenére is jól járnak: a trónörökös Fülöp herceg évi 271 millió forinttal, Asztrid 98 millió-val, Lóránt 90 millióval számolhat. A királyi udvar idén 3,9 milliárdból gazdálkodhat.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek