Akaraterő és kitartás –4 ez a jelszavuk azoknak, akik egy szál kerékpárral nekivágnak a világnak, vagy őrült bringás rekordokat döntenek meg. Ám az utazás öröme, a táj szépsége és az emberek kedvessége mindenért kárpótolja őket.
Biciklin tölti nászútját Zita és Árpi
Másfél éve úton van a világ körül bicikliző házaspár, Harkányi Árpád és Zita. Az ifjú házasok előtt még két év tekerés áll. A fiatalok kerékpáros esküvőjük után azonnal elindultak, hogy nászútként fekvőbiciklijükkel, Afrika kivételével, körbejárják a világot. Szállásuk leggyakrabban az út szélén felvert sátruk. Eddig 13 ezer kilométert tekertek, 21 országot bejártak.
– Nagyjából minden a terv szerint halad. Csodás helyeket barangoltunk be: jártunk az Annapurnán, tekertünk dzsungel mélyén vagy elhagyatott síkságokon. Elképesztő az emberek vendégszeretete, kedvessége – állítják.
A páros egy percig sem bánta meg a nehéz utat, pedig sok akadállyal néztek szembe. Árpinak egyszer veseköve volt, akkor érezte pár óráig, hogy jobb lenne otthon lenni, azonban a kővel együtt az érzés is elmúlt. Úgy érzik, erősíti a házasságukat a kalandos út.
– Éjjel-nappal együtt vagyunk, és egyáltalán nincs elegünk egymásból, sőt! Persze vannak kisebb vitáink, de hamar túllépünk rajtuk. Mivel minden percet együtt töltünk, úgy élünk, mint az ezeréves házasok, és nagyon boldogok vagyunk – teszik hozzá.
György rekordot akar dönteni
Az egykori biciklis futár, Nagy György a fejébe vette, hogy megdönti a 18 éve felállított 268,831 kilométeres sebességi világcsúcsot. Számítógépen megtervezte és a Schwinn-Csepelben legyártatta az erre alkalmas bringát, de a rekord megdöntéséhez ki kellett volna jutnia az Egyesült Államokba. Ez nem sikerült. Új biciklit tervezett, és márciusban Tunéziában tart felkészülési edzéseket.
– Jövő hétre elkészül az a kétszemélyes kerékpár, amivel tavaszszal a Rába Ringen túllépjük a száz kilométeres óránkénti sebességet. A társam egy vak hölgy lesz. Normál méretű egyszemélyes biciklimmel is nagy dobásra készülök. Próbamenetben tavaly a Hortobágyon már mentem vele több mint 195-öt. Ezt akarom megdönteni – újságolja bizakodóan.
Fogadásból tekert több mint 1500 kilométert Szabó Árpád
A szajoli pénzügyőr egészen Dániáig biciklizett, hogy vigyen a barátainak egy különleges chipsből. – Ez egy tepertőhöz hasonló ízű chips, sertésbőrből sütik egyedi eljárással. December közepén egy évzáró buliban kóstoltam, de sajnos nem jutott mindenkinek. Kitalál-tam, hogy elugrom érte Ej- strupholmba, a gyárba, ahol sütik – mondja Árpád.
Még aznap este elkészítette az útitervet, írt levelet a gyárnak, ahol a chips készül, és december 22-én elindult. A karácsonyt és a szilvesztert is két keréken töltötte. – Szlovákia, Csehország és Németország érintésével értem Dániába január 6-án. A gyárban persze döbbenten néztek rám. Olvasták a levelem, de nem vették komolyan – mosolyog a sportember.
Végül ötven zacskó chipssel lepte meg barátait, amit a gyár boltjában vett meg. Nem bánta meg a nem mindennapi túrát. – Húsz éve bejártam Skandináviát biciklivel, és csináltam egy Európa-körutat is, akkor tízezer kilométert tekertem. Úgy gondolom, főleg kitartás kell hozzá. Ha van célod, bármire képes vagy – üzeni az álmodozóknak.
Hat olimpiára kerekezett el Cseuz László
A szentesi Cseuz Lászlónak az a mániája, hogy elbiciklizik az olimpia helyszínére. Eddig hat olimpián járt kerékpárral. A 69 éves testnevelő tanár érez magában annyi energiát, hogy tanítson, de már nem veszik fel sehová. Így nyugdíjasként rengeteg szabadideje van.
– Az oda- és visszautak alatt összesen 42 ezer 960 kilométert tettem meg. A legnagyobb élményt a barcelonai olimpiai út jelentette, mert oda az akkor 16 éves lányommal kerékpároztam el – mondja Cseuz László, aki az edzéseket is számolva már több százezer kilométert tett meg két keréken.
– Mindennap nyomom a fekvőtámaszokat, járok uszodába, ahol 2500 méter a penzumom, ám az én koromban már felelőtlenség lenne ígérni, hogy 2016-ban Rióba is elbiciklizem. Az még messze van – fűzi hozzá a tanár úr.