Halálos veszélyt jelent menet közben híreket vagy üzeneteket olvasgatni az interneten, s nem csak az autóval közlekedők számára. Megállapították: a gyalogosok még nagyobb veszélyben vannak az okosmobilok miatt.
Egyre gyorsabbak és egyre halkabbak az autók – a gyalogosok legnagyobb veszedelmére. Ők meg ugyanis az okostelefonjukkal vannak elfoglalva útközben.
Szemük a képernyőn, a gondolataik valahol a világhálón vándorolnak, vagy egy játék főhőseként ugrándoznak, se látnak, se hallanak. Állandóan a telefonjuk gombjait nyomkodják, így sétálnak bele a pirosba.
A Washingtoni Egyetem felmérése szerint négyszer akkora veszélyben vannak, mint azok az autósok, akik vezetés közben interneteznek.
– Méréseink szerint két másodperccel hosszabb időt tölt az úttesten az, aki a készülékével van elfoglalva – állapították meg a tudósok. – A figyelmük és a reakcióidejük jelentősen csökken. Seattle városában a gyalogosok harmada, főleg a fiatalok úgy járnak-kelnek, mint a vakok és süketek. Hasonló figyelemfelkeltő kampányra van szükség, mint az ittas vezetés esetében.
Az okostelefonok itthon is óriási népszerűségnek örvendenek, a rengeteg funkció arra ösztökéli az embert, hogy használja is azokat.
– Míg régen az utcán sétáló ember újságolvasás közben lépett bele egy gödörbe, rosszabb esetben egy fedelét elvesztett csatornába, ma ugyanez megtörténhet utcai internetezés közben – figyelmeztet Lovas Károly közlekedésbiztonsági szakértő. – Ezeken a modern készülékeken akár már tévét is lehet nézni, és a képernyő vonzza a tekintetet.
Veszélyes lehet a fotók nézegetése, a fülhallgatós zenehallgatás is, mert elvonja a figyelmet. Különösen veszélyes, ha mindez például bicikli és gyalogosút kereszteződésében vagy gyalogos átjáróban történik. A helyes magatartás az, ha állva a járdán használjuk az okostelefon kereső vagy író funkcióit. Az én meglátásom szerint azonban a veszély az autóban még nagyobb, mert azzal másodpercenként akár 30–50 métert is megteszünk. Könnyen belát-ható, hogy egy öt másodperces keresgélés során a vezető kétszázötven mé-tert tesz meg vakon, miközben fel sem pillant az útra. Egy váratlan akadály felbukkanása komoly veszélyt jelent. A GPS nagy segítség, de a térképét csak úgy szabad használni, ha fent van az út látóteré-ben – hangsúlyozza a szakember.