Tudósítanak-e a nagy hazai tévék a maja naptár szerint december 21-én bekövetkező világvégéről? Köthetünk-e biztosítást a nagy reccsre, és ha igen, ki lesz annak a kedvezményezettje? És megkaphatja-e a nyereményét az, aki a világvége bekövetkeztére fogad, és igaza lesz?
Az RTL Klub a jövő hétre készül
Az RTL Klub Fókusz című esti magazinjának csapata úgy készül, hogy a 21-ei, pénteki adásnap után hétfőn, azaz az állítólagos világvége után két nappal is jelentkeznek.
– Péntek este alaposan körüljárjuk a témát, hiszen ez olyan horderejű, s akkora érdeklődésre számot tartó esemény, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül – mondta a Borsnak Gönczi Gábor műsorvezető. – Természetesen mind tudományos, mind ezoterikus oldaláról megvizsgáljuk a kérdést, annál is inkább, mivel rengeteg levelet, telefont kapunk a nézőktől a maja naptár szerinti világvégével kapcsolatban. Amennyiben mégsem ér véget a világ – s mi erre készülünk, hiszen a hétfői adásmenet vázlatát biztosan elkészítjük –, akkor az év 51. hetet is együtt kezdjük nézőinkkel. Ha mégis bekövetkezik, akkor bizony nincs folytatás.
György Bence, a TV2 aktuális műsorainak vezető szerkesztője komolyan veszi a maja jövendölést, és szakmája egyik meghatározó személyiségét, a CNN-t alapító Ted Turner szavait idézi: „Mi itt leszünk a világ végéig, és ha eljön a nap, közvetítjük!”
A William Hill most is nyer
A legpatinásabb brit fogadóiroda a William Hill. Náluk olyan rendkívüli eseményekre is lehet pénzt tenni, mint a világvége.
– Természetesen ebben a témában is állunk a játékos kedvűek rendelkezésére – nyilatkozta Graham Sharpe, a cég szóvivője. – Egymillió az egyhez arányban lehet fogadni a világvégére, de ennél jobb vagy rosszabb esélyt is adhatunk. Igaz, sokak nem a maja naptárral, inkább a svájci–francia határon álló óriás részecskegyorsító beindításával hozták kapcsolatba a pusztulást. Ezen a fogadáson biztosan nem veszíthetünk vagy ha igen, az már tényleg a világvége… Néhány fogadónk már előre dörzsöli a markát, hogy a katasztrófa miatt ugyan nem jut a pénzéhez, de legalább neki lesz igaza. A legtöbben azonban emléktárgyként őrzik a szelvényt – a következő világvégéig.
Nem kell a garantált siker
A hazai fogadásokat szervező Szerencsejáték Zrt. az angol társcégénél sokkal komolyabban veszi a fogadók érdekeit. A vállalat azt tudatta, hogy „felelős játékszervezőként nem tudná garantálni a nyeremények kifizetését egy esetleges világvége esetén”, ezért irodáiban a legkisebb összeget sem lehet feltenni a nagy durranásra.
Földönkívüli mentőcsapat jön
A turisztikai ipar meglovagolja a katasztrófavárást. Közép-Amerikában a luxusszállodák extra wellnesprogramokkal oldanák a világvégével járó stresszt, illetve az egykori maja műemlékekhez szerveznek túrákat.
Az egyesült államokbeli Denverben a Curtis szálló 26. szintjén hatalmas bulival várják a katasztrófát, elvégre józanul nem lehet elviselni a pusztulást. San Diegóban potom 666 dollárért (ez mintegy 150 ezer forintnak felel meg) lehet utolsó sátáni vacsorát rendelni.
A franciaországi Bugarach falucskában – a közeli hegyek egyik csúcsát a Föld szakrális pontjaként tartják számon – százezren gyűlnek össze december 21-én. Állítólag a közelben földönkívüliek szállnak le, hogy űrhajójukkal kimenekítsék a jámbor hívőket.
A biztosítók vis maiornak minősítik
– A biztosítási piac számára december 21-én egy világnak biztosan vége lesz: e dátumot követően férfiaknak és nőknek már csak egységes díjon szabad mindenféle biztosítást kínálni – tájékoztatta a Borsot Turcziné Pálos Anna, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének főtitkára.
– Ezzel ugyan a nőknek akartak kedvezni, mégis azzal fog járni, hogy a nők ezentúl jóval drágábban jutnak például életbiztosításhoz. Pedig a statisztika szerint nyolc évvel élik túl a férfiakat – kivéve, ha bekövetkezik a világvége.
Az alkuszok nem tudnak igazán hatékony hazai biztosítást kínálni a világvége okozta károkra. Ennek több oka is van. Egyrészt a biztosítások apró betűs feltételei szerint a biztosítók úgynevezett vis maior esetén nem fizetnek. A latin kifejezés olyan el nem hárítható eseményekre utal, amilyen egy terrorcselekmény, atomtámadás, természeti katasztrófa – éppen olyan fejleményekre, amelyeket a világvége kiváltó okaként emlegetni szoktak. Ám ha létezne is ilyen hazai biztosítás, itt a következő probléma: a világvége definíciójából következően nem lesz sem kedvezményezett, sem annak élő örököse, akinek a számára ki lehetne fizetni a kártérítést. Mi több, ilyen esetben a kifizető biztosító fennmaradására sem lehet számítani.
Kötvénnyel a zombik ellen
Az interneten megtalálható 2012 Apocalypse Insurance Company tréfás honlapján (http://www.2012ins.com) többek között az alábbi világvége-verziókra lehet biztosítást kötni: földönkívüliek inváziója, égitestek ütközése, bolygóegyüttállások, zombiapokalipszis, mágneses pólusok felcserélődése, nukleáris armageddon és egyéb, a Föld megsemmisülésével járó katasztrófák. A biztosítást kötők sapkákat és pólókat is kaphatnak a következő felirattal: „2012: Én biztosítva vagyok, hát te?” A biztosítás természetesen csakis a 2012. december 21-én bekövetkező eseményekre vonatkozik.
Ez nem jött be2011. május 21.
A 90 éves prédikátor, Harold Camping a Bibliában vélelmezett kód alapján számolt. Több tucat öngyilkosságról lehetett hallani, de a világvége nem jött el. Camping később összeadási hibára hivatkozva 2011 októberére módosította jóslatát, de még mindig itt vagyunk.