Hatalmas botrányt robbantott ki világszerte egy amerikai író könyve, amelyben azt taglalja, miért nehezebb ma férfinak lenni, mint nőnek. Persze más a helyzet Amerikában, mint Magyarországon.
Ki védi meg a férfiakat? – kérdezi Warren Farrell botránykönyvében, ami Magyarországon is felkavarta az állóvízet. Farrell azt taglalja, hogy a feminizmus túllőtt a célon, tönkretette a férfiakat, a házasságokat és hamis képet ültetett az emberek fejébe a nemek szerepéről.
A szerző szerint a férfiak átlagos életkora azért alacsonyabb, mert a nőkért való küzdelem, majd a család terhe tönkreteszi őket, míg az asszonyok sokkal kisebb felelősséget viselnek, kevesebb stresszben van részük. Hozzátesszük: a pszichiáter szerző az Egyesült Államokban él, ahol jóval több családanya háztartásbeli, mint nálunk. Csides Kata azonban úgy véli: Farrell megállapításai mindenképp elfogultak.
– Röhej, ahogyan a könyv a nőket kezeli – fakad ki a szexuálpszichológus. – A nőt évszázadokig tárgyként kezelték. A férfiak megijedtek, amikor a nők öntudatra ébredtek, attól félnek, hogy már nem fognak tudni uralkodni rajtunk. A nők ma képesek gondoskodni saját magukról, a gyerekeikről, és javarészt ők vezetik a háztartást. Ettől visszakapták önálló akaratukat, és meg is dolgoznak érte nap mint nap. Megérdemlik, hogy egyenlő félként, tisztelettel bánjanak velük. Ez a férfi a könyvében megpróbálja visszakényszeríteni őket a használati tárgy kategóriába.
A kötet előszavát Végh József klinikai szakpszichológus írta. Ő úgy véli: a modern társadalom igenis a nőt részesíti előnyben.
– Gyakrabban döntenek a nők javára, például a gyermekelhelyezési ügyekben. Nem tesz jót a férfi-nő kapcsolatnak ez a fene nagy feminizmus – véli a szakember. – Magyarországon jobban él a hagyományos családmodell, de keveredik a feminista modellel, és ez elbizonytalanítja mindkét nemet. A legtöbb nő nem szívesen mond le a szerepköréről, mert attól érzi magát értékesnek.
A házassági tanácsadó azt mondja, középen van az igazság. – Több országban kialakult a nők és a férfiak közötti egészséges munkamegosztás, amelyben a nő aktívan dolgozik, akár több műszakban is, a férfi pedig természetesnek tekinti, hogy a házimunkában és a gyereknevelésben részt vállal – mondja Roboz Zsóka. – Az átmeneti társadalmakban, mint a miénk, valóban keverednek a szerepek: a nők ugyanolyan munkavállalók, akár a férfiak, nem várják, hogy eltartsák őket.
A férfiak viszont elvárják a nőktől, hogy elvégezzék azokat a munkákat is, amelyeket hagyományosan megtettek, és ebből nem akarnak részt vállalni. Ez így nem működik. Viszont az is gondot okoz, ha a férfiak elnőiesednek. Roboz Zsóka azt javasolja: találjunk magunknak olyan párt, aki kielégíti az igényeinket. – A boldog házasság titka az, hogy mindkét fél megkapja a másiktól azt, amit elvár, amire igénye van – vélekedik.