Ha a világ más országainak polgárai is részt vehetnének a november 6-ai amerikai elnökválasztáson, akkor Barack Obama nagy fölénnyel legyőzné republikánus kihívóját, Mitt Romney-t.
A BBC World Service megbízásából a Marylandi Egyetem szakértői 21 országban huszonkétezer személy bevonásával végezték el a vizsgálatot. A közvélemény-kutatás eredménye szerint a 21 ország közül húszban a megkérdezettek többsége Obamát pártolja Romney ellenében; az egyetlen kivétel Pakisztán.
A teljes minta átlagában a vizsgálatba bevontak 50 százaléka szeretné a jelenlegi amerikai elnök újraválasztását, a republikánus elnökjelöltet mindössze 9 százalék látná szívesen a Fehér Házban. Franciaország közvéleménye a legerősebben Obama-párti: a megkérdezettek 72 százaléka válaszolta, hogy Obama híve, Mitt Romney- t ugyanakkor csak két százalék választaná.
Az amerikai elnöknek komoly – 64–67 százalékos – támogatottsága van Németországban, Ausztráliában, Kanadában, Nigériában és Nagy-Britanniában is. Pakisztánban a megkérdezettek 14 százalékának rokonszenvesebb Romney az Obamát előnyben részesítők 11 százalékos táborával szemben. Ugyanakkor itt 75 százalék nem mondott véleményt.
A vizsgált országok közül Romney- t a spanyolok találják a legkevésbé rokonszenvesnek; mindössze 1 százalékuk nevezte meg a republikánus kihívót preferált jelöltként.
Az eredményeket kommentálva szakértők megállapították, hogy Obama ugyan az Egyesült Államokban szoros versenyt vív ellenfelével – fej-fej mellett állnak, bár hét eleji tévévitájukat a felmérések szerint Obama nyerte –, a világ többi országában egyértelmű a fölénye.
Azon 15 ország közül, amelyre a mostani és a 2008-as felmérés egyaránt kiterjedt, hétben – Franciaországban, Brazíliában, Nagy- Britanniában, Panamában, Indonéziában, Indiában és Törökországban – nőtt is Obama támogatottsága. A jelenlegi amerikai elnök népszerűsége négy országban – Kenyában, Mexikóban, Lengyelországban és Kínában – csökkent.