Aktuális

Nehezen kap állást a pályakezdő

Forgács Renáta

Létrehozva: 2012.10.08.

Azok, akik nyáron kikerültek az iskolapadból és szeretnének elhelyezkedni, mostanra rádöbbentek: a végzettség kevés. De hol szerezzen gyakorlatot a pályakezdő, ha sehová sem veszik fel?

Demjén Kitti két hónapja keres munkát spanyol nyelvtudással.

– Csapdahelyzetben vagyok, mert egyrészt a diplomámmal és a nyelvvizsgámmal túlképzettnek számítok, másrészt viszont szakmai gyakorlat híján sehol sem kellek. Az egyik nagy cégtől azzal küldtek el, hogy minimum 5 év gyakorlat után keressem újra őket. A spanyol mellé még megtanulok angolul, és utána külföldre megyek.

Egyre több fiatal hagyja el az országot, amin sajnos nem is lehet csodálkozni: több pályakezdő keres hiába munkát, mint egy évvel ezelőtt. A fiatalok között két és félszer több az állástalan, mint átlagosan.

– Akinek még diplomája sincs, az végképp nehéz helyzetben van – vélekedik dr. Ferkelt Balázs, a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) általános rektorhelyettese. – A válság miatt azonban felsőfokú végzettséggel is nehezebb lett elhelyezkedni.

A felvételi eljárás lebonyolítója, az Educatio Társadalmi Nonprofit Kft. által készített országos felmérés szerint a diplomás hallgatók átlagosan 4–5 hónapig keresnek munkát, mire el tudnak helyezkedni, de ez nagy eltéréseket mutat a képzettségtől függően. A legnehezebben a műszaki és agrár területeken lehet álláshoz jut - ni, míg leggyorsabban az orvosok és az egészségügyi diplomával rendelkezők helyezkednek el. Jobb eséllyel keresgél az, aki már hallgatóként munkatapasztalatot szerzett.

– Nálunk sokan a szakmai gyakorlatuk helyszínén rögtön munkába is állnak oklevelük megszerzését követően – mondta dr. Ferkelt Balázs, aki kiemelte: a pályakezdőktől nyelvtudást, kommunikációs készséget és az önálló munkavégzés képességét várják el a munkáltatók. A rektorhelyettes hozzátette: a BGF hallgatóinak egy része már a diploma megszerzésekor rendelkezik főállású munkaviszonnyal.

A friss diplomások nettó átlagjövedelme 159 ezer 790 forint, de ez is nagy szórást mutat végzettségtől függően. Informatikusokat, mérnököket keresnek leginkább manapság, utóbbiból is inkább csak a gépész- és a villamosmérnökök kelendők. Mezőfi Bengina állásközvetítőként csupa lelkes pályakezdővel találkozik.

– Céltudatosak, rugalmasak, gyorsan reagálnak a kihívásokra – dicséri őket. – Elsősorban felsőfokú végzettséggel rendelkezőket közvetítünk, a nyelvtudás elengedhetetlen. A felső korhatár 35 év, annál idősebbeket már nem nagyon akarnak foglalkoztatni – foglalja össze tapasztalatait. – A vállalkozásoknak olyan munkatársra van szükségük, akinek van már gyakorlata, talpraesett, önálló, de képes alkalmazkodni, beilleszkedni, és a munkájára koncentrálni.

Elsősorban a multinacionális nagyvállalatok kínálnak munkalehetőséget, tudtuk meg Hajdú Csongortól, a héten a Syma Csarnokban megrendezett legnagyobb hazai állásbörze főszervezőjétől.

– Kisvállalkozások idén sem képviseltették magukat. A multik feltétele a nyelvtudás és a szakmai gyakorlat. Az előbbi még csak-csak rendben van pályakezdőknél, de gyakorlatra nehéz szert tenni. Ezért azt tanácsolom, először ne a fizetést nézzék, hanem bármi áron szerezzenek legalább egy-két év gyakorlatot a szakmájukban. Megkérhetik majd munkájuk valódi ellenértékét akkor, amikor bizonyítottak.

 

Tíz százalékkal nőtt a fiatal munkanélküliek száma

Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint 54 500 pályakezdő álláskereső szerepel a nyilvántartásban. A frissen végzett munkanélküliek száma – éves összevetésben – a legnagyobb mértékben, 24 százalékkal Közép-Magyarországon emelkedett, az észak-magyarországi régióban figyelhető meg csökkenés.

Az elmúlt hónapban 92 százalékkal több pályakezdő regisztrált a munkaügyi központokban. A fiatalok beáramlását mutatja az is, hogy egy hónap alatt a 25 évesnél fiatalabb munkanélküliek száma több mint 10 százalékkal emelkedett, és hasonló mértékben növekedett a diplomás álláskeresőké is. A pályakezdők iskolai végzettség szerinti megoszlása azt mutatja, hogy 15 százalékuk legfeljebb 8 általános iskolát, több mint 22 százalékuk szakmunkásképzőt vagy szakiskolát, 28 százalékuk szakközépiskolát, 18 százalékuk gimnáziumot, 6 százalékuk technikumot végzett, és 11 százalékuk volt felsőfokú végzettségű.   

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek