Magyarországon több mint háromnegyed órát kell dolgozni egy hamburger áráért. Mindez azt jelenti, hogy még Közép-Európához képest is alacsony a budapesti átlagbér, a megélhetés pedig igen drága.
Menyire drága az élet a föld különböző térségeiben? A világ 58 országának 72 városát vizsgálta meg a svájci USB Bank. Alapegységnek a mindenütt ugyanannyiba kerülő Big Mac-hamburgert (2 db marhahúspogácsa, 1 szelet sajt, hagymadarabok, saláta, 2 szelet uborka zsemlében) vették. Ennek az ára négy dollár a világ minden pontján, Magyarországon 870 forint.
A felmérésből kiderül, Magyarországon 49 percnyi munkával lehet egy húsos szendvics árát megkeresni, ez pedig még a környező országok mutatóihoz képest is rendkívül gyönge, a világ nyugati országairól, illetve az USA-ról már nem is beszélve. Azaz, az összehasonlításban a magyar kereset keveset ér, a forint pedig a gyenge fizetőeszközök egyike.
Az élen Japán és az USA áll, az utolsó harmad felső régiójában a közép-európai térség városai, köztük Budapest található, a világ szegény országainak (Venezuela, Indonézia, India, Chile) metropoliszai az utolsók. Az átlag 28 perc.
Mindennapi kenyerünk
A Big Machez hasonlóan a kenyér árával is elvégezték az összehasonlítást. A kenyérért Bahrein fővárosában, Manamában kell a legkevesebbet dolgozni, két svájci várossal, Genffel és Zürichkel egyetemben. Magyarország itt is a középmezőny végén foglal helyet: számos országban, így például Egyiptomban is sokkal kevesebb munkapercet igényel egy kiló megvásárlása. Az átlag 17 perc, ez pedig rosszabb, mint a budapesti ráta. Egy átlag magyar pedig negyed órát dolgozik egy kenyérért.