Különleges mangrove varánuszpár érkezett a Debreceni Állatparkba. Gondozóik ígérik: nem esznek majd embert, mint a James Bond-filmben, de mivel ki tudják akasztani az állkapcsukat, nagyobb emlősöket is képesek bekapni.
A mangrove varánusz egyike annak a két varánuszfajnak, amelyik képes tengervizet inni, és emiatt óriási területeket tudtak meghódítani: megtalálható Ausztráliában, Új-Guineában, Indonéziában, valamint a Salamon-, a Karolina- és a Marshall-szigetek mellett Délkelet-Ázsia más szigetcsoportjain is. A testhosszuk felét kitevő farkuk oldalról lapított, így hatékony segítség az úszáshoz.
– Ez a pár még nem ivarérett – mondta el lapunknak gondozójuk, Tóth Gábor. – A testhosszuk a mai hetvencentisnek a duplájára fog nőni, akár a másfél métert is elérheti. Bízunk benne, hogy sikeresen párosodnak, és bő varánuszáldásban lesz részünk.
A mangrove varánuszok a kígyókhoz hasonló módon képesek kiakasztani az állkapcsukat, hogy nagyobb méretű prédát is le tudjanak nyelni. A nyelvükön megkötött illatanyagokat érzékelni tudják az úgynevezett Jacobson-szervükkel. Étlapjuk változatos: puhatestűeket, rovarokat, emlősöket, tojást, dögöt, azaz szinte mindent esznek, amihez hozzájutnak, de az ember így is túl nagy falat lenne számukra.