Kétszázmilliót költöttek azokra a napilapokban megjelent hirdetésekre, melyekben a kormány nemet mond az IMF állítólagos követeléseire, illetve bizalmat követel a szervezettől.
Az egyoldalas reklámokat hét napilap – köztük ellenzékiként számon tartottak is – közölte. A médiahadjáratot az Inter Media Group Kft. tervezte, a kormany.hu-ra feltöltött szerződés szerint 200 millió 815 ezer forintot kóstál a 35 napos kampány. A cég korábban is számos kormányzati pályázaton indult sikerrel.
Orbán Viktor tegnap a parlamentben azt mondta: 2012-ben és 2013-ban is finanszírozni tudja magát Magyarország, csak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) ez jóval olcsóbb lenne.
– Minél szélesebb körben akartuk tájékoztatni a lakosságot arról, mely területeken nem enged a kormány a tárgyalások során – ezzel magyarázta Giró- Szász András kormányszóvivő, hogy miért volt szükség az IMFellenes hirdetésekre. – Az elmúlt hetekben az IMF ilyen követeléseket fogalmazott meg Portugáliának, Horvátországnak, Írországnak, ezt a tárgyalások írásos anyagai, illetve szóbeli egyeztetések is alátámasztják. Ezek nem feltételezések – mondta Giró-Szász.
A szóvivő leszögezte: a kormány továbbra is ragaszkodik a megállapodáshoz, a tárgyalásokat pedig nem befolyásolják a mostani hirdetések.
Megkérdeztük Iryna Ivaschenkót, az IMF budapesti irodájának vezetőjét és Varga Mihály magyar főtárgyalót, mit szól a hirdetésekhez, de lapzártánkig egyikőjüktől sem kaptunk választ.
A kampány állításai és azok háttere
1. Tiszteletet, bizalmat vár a kormány az IMF-től A tárgyalásokat a kormány kezdeményezte, többszöri ellentmondásos nyilatkozatok után végül is ezt 2011. november 17-én jelentették be. A valutaalap közösségének befizető tagja Magyarország is, ugyanolyan jogokkal rendelkezik, mint a többi 187 nemzet.
2. Nem az ingatlanadóra Az Alkotmánybíróság 2010-ben megsemmisítette a vagyonadó ingatlanokra vonatkozó részét. Az esetleges bevezetéshez új törvényt kellene alkotni. Az önkormányzatoknál azonban – nem kötelező jelleggel – kivethető (telekre, garázsra, nagyobb alapterületű lakásra). Ez a rendelet az IMF behívása előtt már létezett, a valutaalap pedig nyilatkozatai szerint nem követelt ilyen adót.
3. Nem a családi támogatások csökkentésére Az IMF-nek korábbi közlésük szerint nincsenek konkrét követelései, általános jellegű, gazdasági folyamatokról szólnak a javaslataik. Ilyen a közszféra költségeinek csökkentése, a munkások járulékának mérséklése. Az Európai Bizottság (EB) augusztusban küldött levelet a kormánynak, de információnk szerint ebben sem szerepeltek nevesített megszorítási követelések. Orbán a nyár végi Fidesz-frakcióülésen adott elő egy úgynevezett horrorforgatókönyvet, most az ebben szereplő tételek kerültek be a kampányba.