Kicsi még, észre sem veszi, hogy elvettem a pénzéből – így gondolkodik sok szülő, amikor gyermeke malacperselyéből halássza elő a csekkre vagy benzinre valót. Mindez később árnyékot vethet a szülő-gyerek kapcsolatra.
– Folyamatosan vettem ki a fiam perselyéből pénzt. Előfordult, hogy jött a szerelő, és nem tudtam kifizetni. A gyerek szerencsére nem volt otthon, így kihalásztam tőle tízezer forintot. Nem is szóltam neki, de észrevette, úgyhogy vissza kellett adnom – meséli egy édesanya, aki semmi rosszat nem lát abban, hogy gyermeke pénzéhez nyúlt, hiszen – mint mondja – az is az övé, nem a fia kereste. Ez az anyuka nincs egyedül: a szülők 30 százaléka megdézsmálja időnként gyermeke zsebpénzét.
Főleg a kisebbektől emelnek el, mondván: úgysem veszik észre a hiányt. 80 százalékuk csak kölcsönnek tekinti az elvett összeget, később visszateszik, sőt 19 százalékuk még kamattal is megtoldja. Főként csekkek befizetésére és tankolásra költik a perselypénzt – áll a brit moneysupermarket.com honlap felmérésében. A pénzügyi tanácsadó szerint a gyerekük pénzét dézsmáló szülőknek nincsenek anyagi tartalékaik.
– Azokban a családokban, ahol mindkét szülő keres, havonta 20-30 ezer forintot el lehetne különíteni váratlan kiadásokra – állítja Szopper Zsófia.
– A családok hihetetlen összegeket vernek el teljesen feleslegesen. Nemcsak az élelmiszeren lehetne takarékoskodni, hanem azon is, ha az emberek vennék a fáradtságot, és utánanéznének, melyik szolgáltatónál olcsóbb a telefon, az internet, a gáz és a többi szolgáltatás, árucikk.
A pszichológus viszont azt mondja: a szülőknek is lelkifurdalást okoz, hogy gyermekükre szorulnak.
– Sokszor még a saját gyerekeik előtt is szégyellik, hogy nem telik valamire. Azért, hogy ne idegentől kelljen kérni, inkább belenyúlnak a gyerek zsebpénzébe – vázolja a helyzetet Lovas Zsuzsa.
– A szülők reakciója azonban döntő a gyerekükkel való kapcsolatuk későbbi alakulásában. Nagyon fontos az őszinteség. Ha a gyerek nincs otthon, és mindenképpen szükség van a pénzre, legalább tegyen be a szülő a perselybe egy papírt, amire felírja a dátumot és a kivett összeget. Ha nem vallja be, hogy elvett a pénzből, vagy éppenséggel azt mondja, hogy a gyerek biztosan rosszul emlékszik, azzal felszámolja a bizalmi kapcsolatot. Ha pedig a gyerek úgy érzi, nem bízhat meg a szüleiben, akkor nagyon nagy a baj.