Ne legyen több óraátállítás! – ezért gyűjt aláírásokat egy civil szervezet. Minden bizonnyal sok kisgyermekes és állattartó csatlakozik majd hozzájuk.
Eredetileg azért vezették be a március utolsó hétvégéjétől október utolsó vasárnapjáig tartó nyári időszámítást, hogy energiát – és pénzt – takarítsanak meg. Az óraátállítás azonban sok kellemetlenséget is okozhat az embernek.
Az egy óra veszteség, illetve nyereség felborítja a szervezet természetes ritmusát, ennek következménye alvás- és figyelemzavar lehet. Ráadásul fenekestül felforgathatja a pontos napirend szerint élők, a kisgyerekes és a társállatokat tartó családok életét.
– Ha a gyerek nagyon pontos napirend szerint él, akkor érdemes a szülőknek előre készülniük az óraátállításra, s már napokkal korábban 10-15 percekkel elcsúsztatni az étkezések és az alvások időpontját – javasolta Ungi Györgyné védőnő. Stefan Siman állatpszichológus ugyanezt tanácsolta a kutyák sétáltatásával kapcsolatban.
– Az étkezéssel nincs probléma, egyetlen órás csúszást könnyedén kibírnak a kutyák.
Ezt tapasztalják a gondozók az állatkertben is: az óraátállítás másnapján minden állat az új időszámítás szerint kap enni, és senki sem szokott panaszkodni. Kivéve az emberszabású majmokat.
– Élt nálunk egy idős orángután, Lajos. Ő minden egyes óraátállításkor óriási hisztit rendezett, mert imádott kompótja késett – árulta el Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert sajtósa.
A Pihent Agyúak Társasága szerint azonban mindezeket elkerülhetnénk egy egyszerű lépéssel: el kellene törölni az óraátállítást, s egy csapásra megszűnne minden átállással kapcsolatos probléma. A szervezet aláírásokat gyűjt az interneten – ha egymillióan csatlakoznak hozzájuk, akkor hivatalos lépéseket is tehetnek. Jelenleg még alig 16 ezernél járnak, úgyhogy idén még nem ússzuk meg: most vasárnap hajnal 3 órakor 2 órára kell visszaállítani az órákat, majd viselni ennek minden kellemes, illetve kellemetlen következményét.