Erdős Hanna bevitte vázáját a herendi porcelángyárba. Az ottaniak azt hitték, hogy egy, a gyárban készült példány van nála, pedig az asszonyé zselatin és porcukor keverékéből készült.
Elképesztő kincsek lapulnak Erdős Hannáéknál: a magyar korona, az országalma, kódex és a kalocsai mintás terítő – mind-mind cukorból. Az asszony művészetét néhány hete újabb két aranyéremmel jutalmazták Erfurtban, a szakácsolimpián.
– Tizenöt éve foglalkozom a cukrászművészetnek ezzel az ágával. Eredetileg vegyész vagyok, és ebben a szakmában is dolgozom. De mindig érdekelt a vendéglátás, ezért mellette elvégeztem egy cukrász-szakács iskolát – mesélte a Borsnak Hanna.
Hanna traganttal dolgozik. Ez egy különleges anyag, az olvasztott zselatin és a porcukor keveréke. Hasonlít a marcipánra, de emberi fogyasztásra nem alkalmas, és pillanatok alatt kőkeménnyé szilárdul. Az alkotások elkészítéséhez maga találja ki a sablont is.
– Azért választottam ezt az anyagot, mert a marcipánnal ellentétben ez évtizedekig eláll. Nekem minden alkotás olyan, mintha a gyerekem lenne, nem bírnám elviselni, ha valamelyiket ki kellene dobnom – folytatta a cukrászművész.
Egy olimpiára hónapokig készül. Megtervezi, hogy milyen téma alapján állítja össze az alkotásait, majd kutat és engedélyt kér ahhoz, hogy lemásolhassa.
– Az esztergomi kincstárból négy műkincset csináltam meg cukorból. Ahhoz, hogy lemásoljam őket, a kincstár engedélye kell. Mivel a műkincsekről az interneten is csak montázst lehet találni, belső anyagokat kellett kérnem, hogy mindent pontosan elkészíthessek – mondta a háromszoros olimpiai bajnok.
Hanna néhány napja Herenden járt, a gyárban az eredeti vázák mellé tette művét, és még ott is összekeverték a megszólalásig hasonló cukorvázát.