Aktuális

A drágulás miatt virágzik a cigaretta-feketepiac

mkr

Létrehozva: 2012.10.26.

Hiába küzd a NAV a csempészek és az illegális töltőüzemek ellen, a magyar piacon soha nem látott részesedést szerzett az illegális cigikereskedelem. A környező országokban alacsonyabb a dohányáruk jövedéki adója, így a csempészek hasonlóan nagyot kaszálnak a dohányon, mint a drogon.

Idén január óta több mint ötvenhétmillió szál, vagyis hárommillió csomag illegális cigarettát foglalt le bűncselekmények elkövetőitől és az országszerte egyre gyakrabban előforduló jövedéki ellenőrzéseknél a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

– Kollégáink idén már 1 milliárd 665 millió forint értékű cigarettát foglaltak le csempészektől és mintegy 252 millió forint értékben koboztak el magyar zárjeggyel nem ellátott dohányterméket – mondta el a Borsnak Aszalós Andrea, a NAV bűnügyi sajtóirodájának munkatársa.

A jövedéki adó hajtja a bizniszt

Ez a hatalmas mennyiség is alátámasztja a Gfk Hungária Piackutató Zrt. nemrégiben befejezett kutatásának eredményét, ami azt mutatja, hogy a cigaretta jövedéki adójának emelése hatalmasat lendített a feketepiac forgalmán. A hivatalos adatok szerint Magyarországon 2011-ben a dohányipari termékekből származó teljes árbevétel 500-510 milliárd forint volt. A költségvetésnek 287,2 milliárd forint jövedékiadó- és 96,5milliárd forint áfa-bevétele származott az értékesítésekből. Mindeközben az illegális kereskedelem részesedése a tavalyi 4,2-rôl 5,8 százalékra emelkedett. Vagyis legalább minden huszadik eladott pakli cigi illegálisan került az országba.

– Vélhetően azért is lettek népszerűek a dohánytermékekkel kapcsolatban elkövetett bűncselekmények, mert a kábítószer- csempészethez hasonló nagyságrendű haszonnal kecsegtet, ahhoz mérten azonban jelentősen enyhébb büntetési tételekkel szankcionálják – tudtuk meg a NAV sajtóreferensétől.

– A környező országok jelentősen alacsonyabb jövedéki adói miatt a hazánkban piacra kerülő csempészáru akár a többszöri tulajdonosváltás után is jóval olcsóbb a legális termékeknél – tette hozzá Aszalós Andrea.

Féláron adják a csempészárut

A szakemberek szerint bárhonnan, bármilyen kalandos utat bejárva is érkezik a bagó, dobozonként így is feleannyiért lehet megvenni az utcán, mint a boltokban. Ma egy karton, azaz tíz doboz cigiért 3500 forintot kell fizetni, ami kiváló árnak számít. Új szolgáltatásként kezdik bevezetni a feketeárusok, hogy a biztos vevőkörnek házhoz szállítják a cigit, éppen úgy, mint a pizzát.

A módszerek egyre kifinomultabbak: korábban tehergépkocsik rakománya mellé vagy a rakomány helyére pakolták be az illegális cigarettát. Gyakran több tízezer karton lapult a csomagtérben. A vámhatóság elfogásai miatt elszenvedett veszteségek után azonban az elkövetők taktikát váltottak, csökkentették az egy szállítmányban szállított cigaretta mennyiségét, és gyakran a legális áru közé rejtve vagy a teherautón kialakított rejtett üregekben szállították.

Tutajon is jön a nikotin

Az elmúlt időszakban azonban már az a divat, hogy az olcsó cigarettát a zöld határszakaszon hozzák be az országba. A csempészek nagyobb csoportokban, éjszaka, gyalog hoznak át néhány száz vagy egy-kétezer karton szajrét. Az ukrán határon az is előfordul, hogy a csempészárut egyszerű csónakba, vagy tutajba rakják és átúsztatják magyar területre. A határ magyar oldalán már várják az árut, és az így bejuttatott cigarettát a határ közeli településeken, családi házaknál tárolják.

Még ma is dívik, bár egyre inkább háttérbe szorul a vasúti csempészet, amikor hálókocsikban szállítják be a cigarettát, és a határ átlépését követően kidobálják a mozgó vonatból. A beszerzési források nem változtak, továbbra is Ukrajna, Szerbia, Románia irányából érkezik Magyarországra az áru, és jelentős részét ausztriai, németországi, angliai vevők részére továbbítják. A hazai közterületeken azonban egyre kevesebb a sporttáskával rohangászó „ócsócigi”- díler, ugyanis a közterület-felügyelők zavarják az üzletet az aluljárókban. A házhoz szállításhoz viszont nem kell más, mint egy-két szétszórt, saját kézzel írt hirdetés a lakótelepi lépcsőházajtókon, és – tekintetbe véve a bolti és a csempészáru közötti, éppen százszázalékos árkülönbséget – máris csörög a bagódíler mobilja.

Sorra buknak le a házi dohányüzemek

2012. június

* Közúti ellenőrzés elől menekülve elhagyta egy sofőr a kisbuszát, amelyben 32,5 ezer karton zárjegy nélküli cigaretta lapult, 21 millió forint értékben. Még aznap egy kisbéri kft. telephelyén 160 ezer doboz csempészcigi került elő 129 millió forint értékben.

* Egy héttel korábban egy környei telephelyen a nyomozók lefoglaltak egy komplett cigarettagyártó és -csomagoló gépsort, ami percenként 4-5 ezer szál hamis cigarettát volt képes előállítani. A hatóság emberei akkor csaptak le, amikor a magyar fuvarozó cég Szlovákiából áthozott kamionjának rakományát két bolgár kamionba pakolták át.

* Néhány nappal később több mint százmillió forint értékű cigarettát találtak kőzetgyapot közé rejtve Nyíregyháza közelében, egy korábbi autószerelő-műhely telephelyén. A készletet egy fegyveres férfi őrizte.

* Szabálytalan cigarettadohány gyártása közben értek tetten egy szervezetet az észak-alföldi régióban. Öt titkos üzemben daráló- és szeletelőgépeket, egy mázsa vágott és majdnem két és fél mázsa leveles dohányt foglaltak le.

2012. július

* Dohányüzemet lepleztek le Nyíregyháza külterületén. Öt férfit értek tetten, amint egy illegális gyártósor mellett munkálkodtak. Dohánylevelekből készült a fogyasztási dohány, amit a helyszínen csomagoltak is. Lefoglaltak 100 kilogramm kész dohányvágatot, 700 kilogramm dohánytörmeléket, 150 kilogramm feldolgozásra váró dohánylevelet. Az elkövetők 13 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek. 2012. augusztus

* Tiszamogyorós és Eperjeske térségében 10-15 főből álló bűnszervezetet fogtak el a NAV nyomozói. A cigit egy magyar állampolgár irányításával ukrán alvilági körökből szerezték be, a Tiszán keresztül csónakon szállították a magyar oldalra. A bűnszervezet tagjai közül négy főt őrizetbe vettek.

* A pénzügyi nyomozók a nyár elején Záhony-Zsurk térségben már felderítettek egy másik jelentős bűnszervezetet, amely – kikerülve a vámellenőrzést – a Tisza határszakaszán nagy mennyiségű, 120 millió forint értékű cigarettát hozott be Magyarországra, és a szállítmányt orgazdáknak értékesítette. A bűnszervezetet – amelynek öt tagja előzetes letartóztatásban van – szintén egy ukrán elkövetői kör segítette.   

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek