Horváth Erika volt az első az országban, akinek agyhalott élő donorból vett billentyűvel pótolták működésképtelen szívbillentyűjét 1995. november 2-án. Most, 17 évvel később elkísértük egykori orvosai egyikéhez, dr. Hegedűs Zoltánhoz Szegedre.
A Dr. Szentgyörgyi Albert Orvostudományi Egyetem Szívsebészeti Klinikáján vállalkoztak először arra, hogy úgynevezett Donald Ross technikával hajtsanak végre szívbillentyű-beültetést. Az akkor 18 esztendős Horváth Erika gyerekkora óta küzdött szívproblémákkal, állapota egyre súlyosabbra fordult. Dr. Szécsi János meghívására érkezett hazánkba dr. Wiliem Dainen, az ő vezetésével három magyar orvos végezte a műtétet: Szécsi mellett dr. Szolnoki Jenő és dr. Hegedűs Zoltán asszisztált.
– Azért volt fontos az élődonoros műtét, mivel Erika még nagyon fiatal volt, és így a beültetett szerv a műbillentyűkkel ellentétben együtt nőhetett a szervezetével – mondta Hegedűs doktor, aki örömmel látta viszont egykori betegét.
Erikának azóta sem kell gyógyszert szednie, jól van, férjhez ment, és teljes életet él.
Ez a műtéttípus azóta már nem ritka, és az egykor nyolc órán át tartó beavatkozást ma feleannyi idő alatt elvégzik. A gyógyulási arány jó, az eljárás beváltotta a hozzá fűzött reményeket.