Aktuális

Új trükk: Matolcsy György ráijeszt az adózókra

Bors

Létrehozva: 2012.09.25.

Új trükköket vet be az adóhatóság, hatvanmilliárd forintnyi bevételt remélve az intézkedésektől. A lényeg: azzal, hogy szúrós tekintettel követik a vállalkozások adófizetését, a többiek is becsületesebbé válnak és kevesebben próbálnak csalni.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) – az origo.hu által közölt terve szerint – amolyan pszichikai hadviselésbe kezd, behajtási repertoárját növelve. Mint azt az IMF-nek és az Európai Bizottságnak elküldött levélben le is írták, hatvanmilliárd forintos bevételt remélnek jövőre attól, hogy az adózók majd „megijednek” az adóhatóságtól, és kevesebben ügyeskednek.

Melyek az új beszedési trükkök? Például az új áfa-összesítés, amelyben már számos részletet fel kell tüntetni: ki kitől, honnan vesz árut, illetve kinek, hova ad el. A fordított áfa-kifizetés a mezőgazdasági szektort fehérítené ki a tervek szerint.

A minisztérium lapunknak példaként ezeken kívül még az adóbírság növelését (ez az adóhiány kétszáz százaléka) és az adóregisztrációs eljárást (a kockázatos vállalkozások kiszűrése és adószámának gyors törlése) említette. Emellett növelnék a próbavásárlások számát. Hogy hogyan, az egyelőre kérdéses, mert eközben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) százharmincmilliárdos büdzséjét tizenhétmilliárddal megkurtítanák.

Zara László adószakértő szerint nonszensz, amiről a gazdasági minisztérium beszél.

– A próbavásárlások némelyike – például a számla nélkül szerenádot adó zenészek megbüntetése – csak ront a NAV renoméján. Ha több adót akarnak, többet kell ellenőrizni a cégeket, ilyen egyszerű az egész. A tapasztalat pedig a következő: akiket megbüntettek, azok a bírság kifizetése után is megpróbálják eltitkolni az adójukat, csupán óvatosabban és más módszerekkel. Ennek legegyszerűbb változata, hogy az ismeretlen vásárlónak – köztük az ellenőrnek – számlát adnak – vélekedett a kormányzati elképzelésről a szakértő.

S hogy miért él mégis a NAV a riogatás eszközével? Lapunk kiszámolta, ha az NGM hatvanmilliárdos bevételre számít, akkor az 1 789 509 működő magyarországi vállalkozás mindegyikétől 3350 forintot kellene többletként kisajtolnia. Csakhogy ennek egyenkénti begyűjtése és az ezzel járó adminisztrációs költség vélhetően több lenne, mint maga a beszedett összeg.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek