Aktuális

Gigantikus banki csalás segítette a magyar adóst

K. Cs.

Létrehozva: 2012.07.04.

A bankvilág eddigi legnagyobb csalását követte el a brit Barclays vezetője. Bob Diamond 360 ezer milliárd dolláros piacot mozgatott hamis adatok alapján. Manőverei nagyban befolyásolták a magyarországi ingatlanadósok svájcifrank-kamatait is.

Lemondott a londoni Barclays bankház vezérigazgatója, Bob Diamond, miután kiderült: 2008-ig mani­pulálta a svájci frank kamatát Európa-szerte meghatározó nemzetközi Libor mutatót. Ezzel egy 360 ezer milliárd dolláros hitelpiac sorsát irányította a háttérből. A Barclays 290 millió fontnyi bírságot kapott, Diamond távozott, de megüzente: ha meghurcolják, bemártja manipulációja haszonélvezőit, a brit kormányt és számos ellenzéki politikust. Az ügy vonatkozásairól Saághy Pált, az Equilor szakértőjét kérdeztük.

Bors: Mi a Barclays-botrány lényege?

Saághy: Gyakorlatilag mesterségesen alacsonyan tartották az úgynevezett Libort. Ez egy referenciakamat, vagyis a bankok ez alapján hiteleznek egymásnak. Magyarországon is sokan találkozhatnak a Liborral. Ha valaki hitelt vesz fel, a kamatot a Libor értékéhez hozzáadott banki nyereség (egy meghatározott százalék) után kell fizetnie.

Bors: Hogyan teheti ezt meg egyetlen bank?

Saághy: A Libort a brit bankszövetség számolja ki. Mindennap bekérik a nagy bankoktól az aznapi jegyzéseiket, ezeket átlagolják, így határozzák meg a Libort. Magyarországon is így működik a rendszer, ezt Bubornak hívják. Ha valaki sorozatosan alacsony adatokat küld be, alacsonyan tudja tartani a kamatot.

Bors: Kinek éri ez meg?

Saághy: Annak a banknak, amelyik más pénzintézettől vesz fel hitelt, hiszen előre tudja, mikor lehet alacsony Liborra számítani. Így pedig azzal is tisztában van, mikor érdemes hitelt felvennie. A hitelező bankoknak viszont jelentős veszteséget okoz a manipuláció.

Bors: A hazai, hitelt biztosító intézeteknek is?

Saághy: Nem. Csak azoknak, amelyek a brit banknak adtak hitelt. Jól járnak viszont a hitelesek, köztük a magyarországiak is. Legalábbis azok, akiknek a
hitele a Liborhoz kötött. A magyar bankok amolyan kiindulási pontként alkalmazzák a Libor adatait. Ha a Libor alacsony, a tőlük lakáshitelt felvevőknek is alacsonyabb kamatot kell fizetniük, végső soron pedig csökkenhet a törlesztőrészletük.

Bors: Milyen hatásai lehetnek a botránynak?

Saághy: Ez egy 2008 előtt zajló manipuláció volt. A brit bankrendszer renoméját alaposan megtépázhatja az ügy, ám a mai európai valuta- és tőzsdei árfolyamokra nem lesz hatással. Magyarországon sem a forint, sem más valuták kurzusát nem befolyásolják az események, ahogy a törlesztőrészletek alakulását sem.

Mit számolnak?

A Libort Londonban, az euróra számított Euribort Frankfurtban naponta számítják ki a nagy bankházak ajánlatai alapján. Ez a ráta alakítja a vállalati és a lakossági kölcsönök kamatterhét. A kamat a következőképpen alakul ki Magyarországon.

A Libor vagy az Euribor mutatja, mennyiért vette a bank az adott devizát. Ehhez adja hozzá a pénzintézet a saját nyereségét. Az adós a saját szerződésében egy százalékos rá­tát (a kamat mértékét) lát mindebből. (2008. elején 2,7-2,8 százalékos Libor mellett átlagosan 5,49 százalékos ka­matlábbal számoltak a hazai bankok.)  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek