Az Orbán Viktor által bejelentett járulékcsökkentés még akkor is hasznos, ha nem biztosan teremt új munkahelyeket. Kevesebb lehet az elbocsátás – mondták a Borsnak cégvezetők.
A munkahelyek védelme érdekében „soha nem látott mértékű szociálisadó-csökkentésre” készül a kormány – mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
A terv három csoportot érint. Lényege: a 25 év alattiak, az 55 felettiek és a 25–54 esztendős kor közötti, képzettséget nem igénylő munkát végzők után fizetendő munkáltatói járulékot a felére csökkentik.
Az intézkedés negyedmillió ember foglalkoztatását könnyíti meg – mondta a miniszterelnök, aki szerint többek között a takarítók, a kubikosok és a rakodómunkások tudnak majd könnyebben állást találni.
Nagy Tamás pénzügyi szakértő a Borsnak kijelentette: az intézkedések segíthetik az elhelyezkedést, valamelyest fehéríthetik a gazdaságot is,
hiszen olcsóbb lesz például az idénymunkásokat legálisan foglalkoztatni.
Úgy véli: a fiatal és idős munkavállalók valóban könnyebben találnak majd állást, az azonban ebből nem következik automatikusan, hogy összességében is több lesz a munkahely.
A Legény Autójavító Bt. cégvezetője szerint ez egy pozitív változás lehet. – A cégünk 1996 óta működik, hasonló ígéretek azóta már többször is elhangzottak. Ha ez most tényleg megvalósul, biztosan elgondolkodom azon, hogy ebből a korosztályból is alkalmazzak embereket, de nem rúgnék ki ezért másokat – állítja Legény György, a négyfős műhely vezetője.
Singer János pedagógus a munkahelye megőrzése miatt tartja jónak a törvényt. – A mi szakmánkban nagyon jó lehet. Ötvenhét éves vagyok, abban bízom, hogy így megéri majd az idősebb, tapasztaltabb pedagógusokat is alkalmazni.
Az egyetemista Szentes Márton szimpatizál a rá is vonatkozó tervezettel. – Az ugyan valószínű, hogy a kezdőfizetésem ettől nem lesz magasabb, de azt várhatom tőle, hogy hamarabb találok munkát, könnyebb lesz elhelyezkedni.
– Jó kezdeményezés, mert nagyon magasak a járulékok – mondja Simon Nikolett, a kilenc munkatárssal dolgozó Stúdió N Szalon vezetője. – A fiatal, pályakezdő fodrászoknak, kozmetikusoknak, manikűrösöknek és műkörmösöknek ez jól jön majd. Könnyebben tudnak elhelyezkedni, de csak emiatt nem cserélném le az embereimet, a kirúgástól nem kell tartaniuk – állítja a Lövőház utcai szalonban Nikolett.
Nem változtatna a személyzet összetételén a Márkus vendéglő tulajdonosa sem. – Kimondottan pozitívnak tartom ezt a rendelkezést, mert amíg a költségeink emelkednek, az árakat nem tudjuk növelni. A munkatársaim elég régen itt dolgoznak, ismerem a képességeiket, úgyhogy nem cserélném le őket – mondja Márkus Ferenc.